Dny maďarské kultury nabídnou hudbu, literaturu, film i gastronomii

Dny maďarské kultury, které se uskuteční v Kutné Hoře od pátku 2. září 2016 do čtvrtka 8. září 2016 jsou i doprovodným programem Dnů evropského dědictví a součástí TOP týdne, který je každoroční pozvánkou do Kutné Hory v rámci „Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska“. Záštitu nad touto akcí převzali velvyslanci obou zemí a účast na zahájení přislíbil velvyslanec ČR J.E. Juraj Chmiel.

.
A na co se můžete těšit? Zahájíme již zítra v prostorách Malé galerie městského Tylova divadla v 16:30 hod. vernisáží výstavy fotografií pana Istvána Gézy Molnára, který osobně přijede do Kutné Hory. Ve 20:00 hod. přijďte na koncert barokní skupiny Musica Aulica do kostela sv. Jana Nepomuckého.
V sobotu (13:00 – 18:00) a neděli (11:00 – 17:00) se představí naše partnerské město Eger na nádvoří Vlašského dvora – v každou celou hodinu se na pódiu budou střídat folklórní folklorní taneční soubor Lajtha László Néptáncegyüttes se svými muzikanty a umělecké uskupení Musica Aulica, které vás naladí na historickou strunu svými barokními skladbami a písněmi. Ve stáncích pak budete mít možnost načerpat vědomosti o Egeru a jeho okolí a zároveň i ochutnat něco z výborné maďarské kuchyně. Společnost Happy Hungarian Wines nabídne ochutnávku i možnost nákupu skvělých vín z egerské oblasti a domů si budete moci odnést i některé vyhlášené maďarské produkty jakými bezesporu jsou klobásky, paprika ve všech možných podobách a chutích, domácí špek a mnoho dalších dobrot, které přivezou zástupci klasické maďarské národní restaurace „Nemzeti kávéház – étterem“.
Dny maďarské kultury budou pokračovat v úterý 6.9. od 16:00 hodin v Městské knihovně Kutná Hora pořadem „Čteme z maďarských překladů aneb představujeme současnou maďarskou literaturu“  (ukázky z děl Imre Kertésze – Kaddiš za nenarozené dítě a Petera Esterhazyho – Malá maďarská pornografie).
Ve středu pak můžete zajít do kina Modrý kříž na maďarský film „Saulův syn“. Od 19:30 hod. začne drama odehrávají se ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Pojednává o Saulu Auslanderovi, maďarském Židovi a příslušníkovi tzv. Sonderkommanda, jehož členové byli od ostatních osvětimských vězňů zpravidla izolováni a měli na starosti ty nejstrašnější práce. Saul chce uprostřed mašinérie průmyslového vyvražďování důstojně pohřbít svého nevlastního syna. Film připomíná až „umělecký horor“ a poprvé v dějinách kinematografie ukazuje Osvětim jako chaotickou a přitom bezchybnou továrnu na smrt, jejíž chod musí udržovat sami vězni.
Ve čtvrtek 8.9.2016 připraví tým Vily U Varhanáře společně se sommeliérem Alešem Svobodou další z gastronomických večerů tentokrát v maďarském duchu, s charakteristickými jídly i víny.
V období Dnů maďarské kultury budou nabízet maďarské speciality také kutnohorské restaurace U Žlutého kola, hotel Mědínek, restaurace a penzion Barbora a hotel Opat.
Zveme vás srdečně všechny na ojedinělou akci, která určitě potěší ducha i tělo. Přijďte ochutnat a jistě nebudete litovat!

Eva Hnátková

Leták s programem… 

.