Kutnohorský kulturní kalendář na březen 2017

V březnové nabídce kulturních a společenských akcí najdete například komedii „S tvojí dcerou ne“ v podání kutnohorského Ochotnického spolku Tyl, v Music Clubu Česká 1 se chystá narozeninová oslava s téměř domácí kapelou Sto Zvířat, Blues Café nabídne bluesový večer s Fedorem Frešem a v Městské knihovně na vás čekají akce Měsíce čtenářů. Je toho ale mnohem víc, jen si vybrat!

.

Městské Tylovo divadlo

2. 3. | 19:00 hod. ROŠÁDA / JAKUB NVOTA. Divadelní spolek Frída, Brno. Laura žije se svým manželem Viktorem ve šťastném vztahu. Viktor má dobrou práci, vždy se o všechno postará, ale poslední dny se začíná chovat divně… Hrají: Martin Trnavský, Bára Munzarová, Radim Novák, Marika Procházková. Režie: Jakub Nvota. Vstupné: 260 Kč.

5. 3. | 15:00 hod. O STRAŠNĚ LÍNÉM HONZOVI. Divadlo Andromeda, Praha. V českých pohádkách vystupuje mnoho Honzů. Jsou hloupí i chytří, stateční i zbabělí. No a ten náš je líný jako stará čepice. Je tak líný, že za žádných okolností nechce slézt z pece. Přestože mu sudička předpověděla, že zabije draka a dostane princeznu za ženu, nechce se z pece hnout. A tak musí král přitáhnout draka až do chalupy, aby ho Honza zabil. Pak už zbývá ho jenom přemluvit, aby šel na námluvy. Vstupné: 70 Kč.

11. 3. | 16:00 hod. PÍSKOMIL SE VRACÍ. Koncert hudební skupiny pro děti. Na poli rodinné zábavy není kapela nováčkem. Autoři písniček se od roku 2007 podíleli na repertoáru i živých koncertech projektu Kašpárek v rohlíku. V roce 2012 založili kapelu Pískomil se vrací a nahráli první album nazvané „A kdy už tam budem?“. Od té doby Pískomil brázdí pódia od Aše k Bohumínu a odehraje ročně až 100 koncertů. Vstupné: 100 Kč.

12. 3. | 19:00 hod. BOSÉ NOHY V PARKU / NEIL SIMONE. Divadelní agentura Harlekýn, Praha. Romantická komedie nejen o lásce. Skvělá podívaná na první trable novomanželů, kde to vtipem a nadhledem správně jiskří, ať už se hádají či milují. Hrají: Veronika Freimanová, Anna Linhartová, Rudolf Hrušínský, Radúz Mácha. Režie: Kateřina Iváková. Představení na předplatné. Zbylé vstupenky zakoupíte v pokladně Tylova divadla nebo v Informačním centru na Palackého náměstí. Vstupné: 320, 290, 190 Kč.

18. 3. | 19:00 hod. PANSTVÍ PANA NORISE 2 / PAVEL JACELÍN, LUCIE KADLEČKOVÁ. Tylova herecká škola, Kutná Hora. Komedie o opuštěném panství, kde zůstalo služebnictvo a kočka i po smrti majitele. Po roce se tam opět vracejí dědičky Krindy a Pindy i s Fricem a pošťákem Ondrou. A záhad a nečekaných zápletek přibývá… Hrají: Tomáš Vinduška, Jiří Brzobohatý, Kristýna Zemanová, Pavel Kubelka, Kristýna Zinková, Ondřej Krejčík a Václav Veselý. Organizační spolupráce: Věra Beňová. Režie: Václav Veselý. Vstupné: 120 Kč.

19. 3. | 15:00 hod. KÁŤA A ŠKUBÁNEK. Divadlo D5, Praha. V malém domku spolu bydlí dva nerozluční kamarádi, holčička Káťa a strakatý pes Škubánek. Od začátku, kdy Káťa objeví v kočárku, kam si uložila čokoládové vajíčko s přáním, aby se jí něco na jaře vylíhlo, malého psa, jsou ti dva nerozlučnými kamarády… Vstupné: 75 Kč.

24. 3. | 19:00 hod. S TVOJÍ DCEROU NE / ANTONÍN PROCHÁZKA. Divadelní spolek Tyl, Kutná Hora. Příběh dvou docela obyčejných manželských párů, snažících se předejít možné manželské krizi. Způsobí nejprve lehkou zápletku, postupně však doslova gejzír krkolomných situací, trapasů a slovního humoru… Hrají: Eva Bicanová, Petra Klailová, Václav Veselý, Martin Betuštiak, Ota Fiala, Renata Vindušková a Martin Čerych. Režie: Ota Fiala. Vstupné: 120, 80 Kč.

28. 3. | 19:00 hod. POPRASK NA LAGUNĚ / CARLO GOLDONI. Studio Dva divadlo, Praha. Temperament, rvačky, pračky, hádky, rozchody a usmiřování – to vše ve slavné klasické komedii ze slunné Itálie. Commedia al dente, piccante, furiosa! Hrají: Bohumil Klepl, Eva Holubová, Jana Stryková / Anna Fixová, Jana Krausová, Kristýna Fuitová Nováková, Kryštof Hádek, Michal Slaný, Roman Štabrňák / Milan Ligač, Marika Šoposká, Jan Meduna / Václav Jílek, Petr Pěknic, Mojmír Maděrič / Václav Jílek, Jiří Ployhar. Překlad: Jaroslav Pokorný. Režie: Milan Schejbal. Vstupné: 370 Kč.

.
MALÁ SCÉNA

15. 3. | 18:00 hod. TALKSHOW. Zuzana Bubílková, první dáma české politické satiry a italský zpěvák Andrea Andrei. Umělecká agentura Gardes, Žatec. Zveme vás na večer plný humoru a krásné italské hudby. Těšit se můžete na vtipné historky, postřehy, vzpomínky a příběhy z hereckého, spisovatelského i osobního života. Veselé povídání doplní italský zpěvák Andrea Andrei řadou známých tanečních hitů a autorských skladeb v klubovém provedení. Vstupné: 150 Kč.

26. 3. | 16:00 hod. VYPRÁVĚNÍ STARÉHO VLKA ANEB PRAVDA O KARKULCE. Divadelní společnost Koňmo, Hosín. Karkulka se jmenovala právě podle té čepičky. Nebyla tedy čepička podle holčičky, ale holčička podle čepičky! Milé dětičky… Zeptal se snad někdy někdo starého vlka, jak to tenkrát opravdu bylo? Kdo tedy vlastně co sežral a kdo že je skutečný hrdina? A není nakonec notoricky známá verze pohádky pouhou pomluvou? Představení kombinující hru s marionetami, činohrou a živě provedenými písničkami je určeno dětem od 4 let i jejich rodičům. Vstupné: 80 Kč.

Změna programu vyhrazena, www.divadlo-kutnahora.cz.

.

Koncerty, klubová scéna, plesy

15. 3. | 18:00 hod. MELISSA. Dačického dům, Komenského nám. 41. Melissa – kutnohorská folk metalová kapela hrající i akustický program. Jejích hudba je inspirovaná vlivy keltské, středověké, ale i vážné hudby. V Dačického domě představí své promo CD s názvem „Zpátky na stromy“. Vstupné dobrovolné. www.dacickehodum.cz

28. 3. | 18:00 hod. OPERNÍ VEČER / GIACOMO PUCCINI – TOSCA / VELKOPLOŠNÁ DVD PROJEKCE. Hotel U Kata. Skvost umělecké tvorby G. Pucciniho nám formou velkoplošné DVD projekce bude představen z proslulého jeviště Královské opery (Londýn), kde se v roce 2012 ve stěžejních partech potkali renomovaní pěvci: sopranistka Angela Gheorghiu, tenorista Jonas Kaufmann či barytonista Bryn Terfel. Dirigentem večera byl Antonio Pappano. Vstup zdarma, večerem provází Karel Bican.

31. 3. | 20:00 hod. ZAKÁZANÝ OVOCE / LIVE / WAIT / RESUMÉ & TOMMY POSER. Planet Music Club. Vstupné: 150 Kč.

.
BLUES CAFÉ

6. 3. | 19:00 hod. JIŘÍ ČERNÝ – RADIM HLADÍK + BLUES EFFECT. Poslechový pořad. Vstupné: 150 Kč.

10. 3. | 19:00 hod. DURA A BLUES CLUB FEAT / FEDOR FREŠO (SLOVENSKO). Jedinečné uskupení předních slovenských muzikantů – Fedor Frešo – baskytara (osobnost česko-slovenské beatové a jazzové scény). Vstupné: 200 Kč v předprodeji do 6. 3., 250 Kč na místě.

.
MUSIC CLUB ČESKÁ 1

3. 3. | 21:00 hod. TOP DREAM COMPANY. Funk, soul, disco & groove pražská parta muzikantů, která směle kráčí ve stopách otce funku Jamese Browna. Vstupné: 150 Kč.

4. 3. | 21:00 hod. STO ZVÍŘAT /ELEPHANTOUR 2017. Strýček Willy se svým domovským souborem… bude veselo a bude to krása!!! Vstupné: 200 Kč předprodej, 250 Kč na místě.

7. 3. | 21:00 hod. MARCO MENDOZA BAND (USA) / SEVEN. Marco Mendoza – bass / Fabio Cerrone – guitar / Pino Liberti – bicí. Jeden z nejslavnějších současných baskytaristů světa, známý svým působením ve skupinách THE DEAD DAISIES, WHITESNAKE, THIN LIZZY, TED NUGENT a mnoha dalších… SEVEN – česká rocková stálice seskupená kolem skvělého kytaristy – Honzy „Kirka“ Běhunka. Vstupné: 350 Kč – předprodej v klubu Česká 1, v infocentru na Palackého náměstí a v síti TICKETPRO, 400 Kč na místě.

9. 3. | 19:00 hod. DNY PRO TIBET. Promítání filmu o Tibetu + zahrají AHOJ MOŘE a TRIODA. Vstupné: zdarma. Více o Dnech Pro Tibet…

10. 3. | 21:00 hod. MEDVĚD 009. Olgoj Chorchoj přijíždí z Úval!!! Vstupné: 100 Kč.

11. 3. | 21:00 hod. JANA URIEL KRATOCHVÍLOVÁ A ILLUMINATI.CA. Nespoutaný nonkonformní živel, gejzír pozitivní energie, ale i revolucionářský rebel z jiných dimenzí + skupina Illuminati.ca Jirky George Hrubeše, kterého můžete znát mimo jiné i jako bubeníka Pražského výběru. Vstupné: 200 Kč.

17. 3. | 21:00 hod. RAMMSTEIN REVIVAL (SLOVENSKO). Industrial metal, das ist Rammstein!!! Autentická atmosféra, skvělá show, pyrotechnika a ty největší hity legendárních Rammstein v podání košického revivalu. Vstupné: 150 Kč.

21. 3. | 21:00 hod. GYPSY SKA ORQUESTA (VENEZUELA). Ska, cumbia, swing, punk and gypsy music. Vstupné: 150 Kč.

23. 3. | 21:00 hod. HORKÝŽE SLÍŽE. Nitranský kvartet recesistů a punkových provokatérů, kterým není cizí žádná neřest a svatá žádná ctnost. Vstupné: 250 Kč / předprodej v infocentru na Palackého náměstí.

25. 3. | 21:00 hod. L.O.S. / CIVILNÍ OBRANA. L.O.S. – domácí Lure Of Senses hrající vlastní styl pomegranč s prvky punku a melodického rocku. CIVILNÍ OBRANA – punk – rock Čáslav. Vstupné: 100 Kč.

27. 3. | 21:00 hod. THE UPPERTONES (ITÁLIE). Jamaican r’n’b, jamaican boogie, calypso, mento, r’n’r… sound 50. let. Vstupné: 150 Kč.

31. 3. | 21:00 hod. VOTCHI. Špička české hard – progressive rock scény. Vstupné: 100 Kč.

1. 4. | 21:00 hod. MOVEBREAKERS. Elektro swing live show + dj’s – elegantní cirkus a ojedinělá kombinace melodií, která nenechá nikoho v klidu… Vstupné: 150 Kč.

Program se neustále aktualizuje, sledujte prosím naše webové stránky

.
KD LOREC

3. 3. | 19:00 hod. MATURITNÍ PLES GYMNÁZIA JIŘÍHO ORTENA – C4B / POSLEDNÍ SOUD. Vstupné: 200 Kč.

4. 3. | 20:00 hod. TANEČNÍ PLES. Vstupné: 150 Kč – předprodej ve všech tanečních (KD Hlízov) a na všech trénincích taneční školy. www.tsnovak.cz

11. 3. | 20:00 hod. 1. VELKÝ PLES NAHOŘE DOLE V KUTNÉ HOŘE. Hraje velký Orchestr Václava Hybše, večerem provede Zuzana Burešová a Michal Trnka. Hostem večera bude Josef Laufer. Ukázky tanců v podání účastníků Star Dance 2016 – vystoupí Andrea Třeštíková a Roman Zach. Catering food festival Václava Říhy, účastníka soutěže Masterchef a hotelu Cateau Kotěra Ratboř. Slosovatelné vstupenky o hodnotné ceny. Vstupné: 500 Kč, předprodej v IC Kutná Hora (Palackého nám.), IC Čáslav, GASK. Pořádá: Nadační fond pro zachování a rozvoj kulturního dědictví regionů Čáslavska a Kutnohorska.

17. 3. | 19:30 hod. MATURITNÍ PLES GYMNÁZIA JIŘÍHO ORTENA – C4A / ST. PATRICK´S NIGHT. Hraje kapela JOY OF MOONRISE, vystoupí skupina irského tance a stepu LA QUADRILLA. Moderuje „WENDY“ Václav Veselý. Vstupné: 200 Kč.

18. 3. | 20:00 hod. 62. RYBÁŘSKÝ PLES. K tanci a poslechu hraje KH BAND. Vstupenka s místenkou: 200 Kč; předprodej – BAZAR, Štefánikova 26 (křižovatka u Podlipných). Pořádá: Český rybářský svaz SHMO Kutná Hora.

.

Různé, Dačického dům, Městská knihovna

4. 3. | 20:00 hod. KARNEVAL. Restaurace Na Baště – Kaňk. Hraje skupina 4G. Vstupné: 120 Kč; masky – 80 Kč.

5. 3. | 14:00 hod. DĚTSKÝ KARNEVAL. Restaurace Na Baště – Kaňk. Vstupné: dospělí 40 Kč; děti 20 Kč. Pořádá: Syslíci pro Kaňk, z. s.

6. 3. | 19:00 – 20:30 hod. MÍSTO UZDRAVENÍ. Klub Křesťanského společenství Kutná Hora, Trebišovská 611. Vyškolený tým křesťanů se osobně modlí za Vaše uzdravení či jiné potřeby (zaručujeme diskrétnost). Služba je určena komukoli bez ohledu na vyznání či církevní příslušnost. Vstup zdarma. Možnost objednání: +420 724 254 731 nebo kafka@email.cz. Další informace na: http://mistauzdravni.cz.

15. 3. | 19:00 hod. KAVÁRNA S PŘEKVAPENÍM / EKVÁDOR – CESTA DO STŘEDU SVĚTA. Arciděkanství Kutná Hora, Jakubská 1. Přednáška cestovatele P. Jana Linharta. Vstup zdarma. www.khfarnost.cz

18. 3. | 9:00 – 16:00 hod. JARNÍ TVOŘENÍ. Sokolovna Malín. Dílny pro děti i dospělé – rozmanité jarní dekorace tradičními i netradičními technikami pod vedením šikovných lektorek. Občerstvení zajištěno. Vstupné dobrovolné, příspěvek na materiál na místě. Pořádá Spolek Malíňačky.

18. 3. | 14:00 hod. VÍTÁNÍ JARA / KARNEVAL. Klub Sluníčko, Trebišovská 611. Pořádá Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, z. s., Klub Sluníčko. www.klubslunicko.estranky.cz

20. 3. MATĚJSKÁ POUŤ – PRAHA. Odjezd v 9:00 hod. autobusem od Billy. Více informací: Eva Lebedová, tel.: 606 122 312. Pořádá Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, z. s., Klub Sluníčko. www.klubslunicko.estranky.cz

20. 3. | 17:00 hod. ROVNODENNOST V SEDLECKÉ KATEDRÁLE – 7. ROČNÍK. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci. Tradiční společné pozorování putování paprsku zapadajícího slunce presbytářem nejstarší katedrální stavby střední Evropy spojené s hudebním zážitkem. O hudební doprovod se letos postará smíšený komorní pěvecký sbor CANTICA, výtěžek dobrovolného vstupného bude věnován KLUBU SLUNÍČKO Kutná Hora – Asociaci rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, z. s. www.sedlec.info

21. 3. | 18:00 hod. FILMY SE SOCIÁLNÍ TÉMATIKOU – TICHÁ INKVIZICE. Kostel Českobratrské církve evangelické, Jiřího z Poděbrad 308 (vstup vpravo od hlavního vchodu). USA / Nikaragua, 66 min., s titulky. Etické dilema lékařky v Nikaragui – potrat, ano, či ne? Vstup zdarma, každý je srdečně vítán.

25. 3. | 19:00 hod. MÓDNÍ PŘEHLÍDKA “MELUZÍNA TV“. Klášter řádu sv. Voršily – aula. Vstupné: 120 Kč, 60 Kč – studenti, senioři. Doporučujeme rezervaci vstupenek na: salon@meluzina.cz a tel.: 327 513 660. Pořádá: Salon Meluzína. www.meluzina.cz

.
DAČICKÉHO DŮM

1. 3. | 17:00 hod. OD MASOPUSTNÍCH REJDŮ DO SVATÉHO JÁNA. PhDr. Dalibor Hobl – o lidových zvycích zimního a jarního období, doplněno fotodokumentací ze současných projevů lidového zvykosloví. Vstupné dobrovolné.

6. 3. | 17:00 hod. POVÍDÁNÍ O PAMÁTKÁCH 2017. Přednáška na téma Restaurátorské práce v interiéru kostela Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Přednáší akademický malíř, restaurátor a vysokoškolský profesor Doc. Jaroslav Alt. Cena za přednášku: 40 Kč.

Průběžně probíhá výstava: Jak pečujeme o Karlovo dědictví? Stavby císaře Karla IV. v 21. století. Výstava představuje opravu chrámu sv. Víta v Praze a hradu Karlštejn. Na filmové reportáži uvidíte stavbu gotického jeřábu i s ukázkami, jak takový jeřáb pracoval. Výstava potrvá pouze do 26. 4. 2017!

.
MĚSTSKÁ KNIHOVNA

6. 3. | 8:30 – 18:00 hod. MARATON ČTENÍ. Celý den čteme Román císařovny od J. F. Čečetky.

8. 3. | 10:00 hod. „NEJ“ ČTENÁŘ. Slavnostní vyhlášení nejlepší čtenářské babičky.

9. 3. | 15:00 hod. WORKSHOP MINDOK. Hraní a ukázka her od firmy Mindok pro veřejnost.

13. 3. | 9:30 hod. HRÁTKY S PAMĚTÍ. Pravidelné trénování mozkových buněk.

14. 3. | 17:00 hod. LÉKAŘI BEZ HRANIC. Beseda s Jitkou Kosíkovou, zdravotní sestrou a spolupracovnicí organizace Lékaři bez hranic.

15. 3. | 18:00 hod. TIBET. Cesta ze Lhasy džípem po „Cestě přátelství“ kopírující solnou karavanní stezku. Cestovatelská beseda s Ing. Oldřichem Bubákem.

16. 3. | 17:00 hod. LiStOVáNí. Mít a nemít (Ernest Hemingway), Oblíbené scénické čtení s Lukášem Hejlíkem.

18. 3. | 10:00 hod. TEN VERŠ SI TIŠE ŘÍKÁM. GASK – barokní lékárna. 11. ročník krajského festivalu uměleckého přednesu.

21. 3. | 16:00 hod. BESEDA S IRENOU KOŠÍKOVOU – ČIRINOU. Beseda s kuchařkou prezidenta Václava Havla.

23. 3. | 10:00 hod. TVOŘIVÁ DÍLNA PRO SENIORY. Vyrábíme jarní dekorace.

28. 3. | 15:00 hod. UNIVERZITA VOLNÉHO ČASU. Zahájení jarního semestru na téma Českopis.

31. 3. | 18:00 hod. NOC S ANDERSENEM. Tradiční nocování v knihovně, letos s Pinďou, Fifinkou, Bobíkem a Myšpulínem (pouze pro přihlášené děti ze ZŠ).

Pobočka Malín

21. 3. | 17:00 hod. POHÁDKOVÁ ČÍTÁRNA ANEB ČTENÍ S BABIČKOU

Pobočka ZŠ Jana Palacha

10. 3. | 14:00 hod. PÁTEČNÍ ČTENÍ

24. 3. | 14:00 a 16:00 hod. POSLOUCHÁME ZVUKOVÉ KNIHY

.
CENTRUM PRO ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ, Kutná Hora, Dolní 186

15. 3. | 14:00 hod. KAVÁRNIČKA – JOSEF SLAVÍ SVÁTEK. Hotel Zlatá Stoupa. K poslechu i tanci hraje Standa Jelínek. Vstupné: 50 Kč. Akci sponzoruje Město Kutná Hora.

TVOŘIVÁ DOPOLEDNE – Vždy od 9:00 hodin v CZPS v Dolní ulici 186.
1. 3. Trénování paměti a hry.
6. 3. Vyrobíme si velikonoční dekorace pomocí quillingu (kačenky).
8. 3. Trénujeme paměť, abychom nezapomínali.
13. 3. Velikonoční dekorace – kraslice.
15. 3. Trénování paměti při kávičce a čajíčku.
20. 3. Velikonoce jsou za dveřmi, vyrobíme si ptáčky z vlny.
22. 3. Trénujeme paměť, abychom nezapomínali.
27. 3. Velikonoční věnečky – různé techniky – podle vlastní volby.
29. 3. A zase trénujeme paměť…

.
KLUB POD LAMPOU

13. 3. | 17:30 hod. CYKLUS JAK NA TO – VESELÉ KVĚTINÁČE. Jana Dušková

27. 3. | 17:30 hod. SETKÁNÍ S MÓDNÍ NÁVRHÁŘKOU EDITOU DLOUHOU. Povídání o její práci, o módě, ukázky tvorby.

Klub otevřen v pondělí v prostorách KS Kutná Hora, Trebišovská 611 (bývalá MŠ Pleas). Od 17:00 hod. se podává káva, občerstvení, otevřena knihovna. Program začíná od 17:30 hod. Pořádá Křesťanské společenství Kutná Hora. Více na www.kskh.cz/lampa.

.

VÝSTAVY

22. 12. 2016 – 31. 3. JIŘÍ WINTER NEPRAKTA – KATI U KATA. Minigalerie v zimní zahradě hotelu U Kata. www.ukata.cz

14. 2. – 6. 3. DRTIČI A SBĚRAČI. ZUŠ Kutná Hora, Spolkový dům – 1. patro. Zveme Vás na výstavu studentských prací inspirovaných výstavou umělce Šimona Brejchy „Sběrač a drtič“. Výstava je volně přístupná v době výuky. www.zuskh.cz

3. 3. – 28. 4. VYTISKA JAN – OBRAZY. Galerie Felixe Jeneweina, Vlašský dvůr. www.gfj.kh.cz

11. 3. – 30. 4. MICHAL HLAVÁČ – KRESBA, MALBA. Knihkupectví & galerie Kosmas, Komenského nám. 683. Vernisáž: 11. 3. v 18:00 hod. – zahraje DOUBLE GUITAR BAND.

27. 3. | 17:00 hod. VERNISÁŽ VÝSTAVY – SVĚTLO. ZUŠ Kutná Hora, Vladislavova 376 – Galerie Ve sklepě.

.
SPOLKOVÝ DŮM

3. – 26. 3. STANISLAVA ČERNÁ – OBRAZY. Vernisáž: 2. 3. 2017 v 17:00 hod.

29. 3. – 17. 4. POMLÁZKOVÁNÍ VE SPOLKOVÉM DOMĚ. Zábavný program pro MŠ a I. stupeň ZŠ. Pořádá agentura Veselý lidový rok. www.veselylidovyrok.cz

.
GASK (Jezuitská kolej)

26. 3. – 21. 5. JOSEF HNÍZDIL: ODLOŽENÝ PŘÍPAD. Průřez dílem předního českého malíře, který část svého života prožil v emigraci ve Francii a USA. V malbě i plastice zachycuje lidský portrét i v jeho neočekávaných polohách. Vernisáž: 25. 3. 2017.

26. 3. 2017 – prosinec 2017 BOHU KU SLÁVĚ, MĚSTU KU PROSPĚCHU. U příležitosti 350. výročí vzniku jezuitské koleje v Kutné Hoře jsme připravili expozici, která prostřednictvím dobových dokumentů seznámí návštěvníky s historií tohoto skvostu barokního slohu ve středních Čechách. Vernisáž: 25. 3. 2017.

25. 5. 2014 – 25. 5. 2017 STAVY MYSLI – ZA OBRAZEM. Stálá expozice GASK. Nové pojetí stálé expozice se zásadně liší od její předchozí podoby, kde se mapovalo postupné historické budování sbírek. Liší se také od tradičního chronologického uspořádání na sebe navazujících stylů a „-ismů“. Oproti zmíněným postupům je nová stálá expozice, představující výběr nejlepších děl ze sbírkového fondu GASK, založena na jednotlivých okruzích odpovídajících konkrétnímu úseku citového či myšlenkového rozpoložení člověka, který stojí u zrodu představených děl (například úzkost, osamocení, duchovnost, paměť, kontemplace). Název „Stavy mysli“ znázorňuje cíl více odkrývat „psychické zázemí“ vzniku díla nejen v osobní rovině tvůrce, ale i v rovině společenských a historických reálií. Druhá část názvu, „Za obrazem“ naznačuje snahu divákům otevřít „skrytý svět“ ležící za každým představeným exponátem ve smyslu umělcovy vnitřní představivosti a jeho (mnohdy problematického) postavení ve společnosti, ve které žil.

30. 11. 2014 – 29. 11. 2018 IHS – JEZUITSKÁ EXPOZICE. Stálá expozice o jezuitech. Pověst Tovaryšstva Ježíšova v Čechách je tématem velice kontroverzním a těžko přístupným. Instalace v severní věži Jezuitské koleje se pokouší zachytit a ukázat jádro Ignácovy a posléze jezuitské duchovní cesty – návod, jak uskutečnit vnitřní proměnu civilizací znaveného a zaslepeného člověka v bytost otevřenou a vysoce citlivou vůči skutečnosti. Tím je dán obsah, způsoby i důsledky veškerého působení jezuitů, včetně výuky v kolejích, jako byla ta kutnohorská. Způsob instalace se tomuto záměru přizpůsobuje s důrazem na stručnost, trefnost a jistou syrovost textů, které vybízejí k proměně pohledu na sebe i realitu. Naším záměrem tedy je, aby ten, kdo výstavou prochází, vnímal nejen charakter prostoru a instalaci, ale i četl krátké texty a přemýšlel o souvislosti obojího. Díky tomu všemu při výstupu vzhůru zkusí sám na sobě osobitost jezuitské duchovnosti.

6. 11. 2016 – 12. 3. 2017 TY DĚTI SI POŘÁD HRAJÍ – DĚTSKÁ TÉMATIKA V DÍLE BRATŘÍ ČAPKŮ. Výstava nabízí průřez tvorbou bratří Čapků ovlivněnou dětským světem. Představuje nejen obrazy, kresby, skici, dětské knížky v různých jazykových mutacích a Josefovy návrhy potisků textilií. Zahrnuje i dosud nevystavená díla od 10. do 40. let 20. století. Interaktivní část expozice nabízí volný prostor pro hru nejen dětem, ale i dospělým. Po dobu trvání výstavy připravilo Lektorské centrum GASK originální doprovodné programy pro návštěvníky napříč generacemi, do nichž se zapojí i školy. Spolu s výstavou vzniká katalog, obsahující reprodukce vystavovaných děl, doplňující a prohlubující znalosti o vztahu tvorby bratří Čapků s dětským světem, který odborná literatura silně opomíjela posledních padesát let.

20. 11. 2016 – 19. 3. 2017 PENOCZE – PLÁN 3. Uskupení tří žen, které spojuje otevřený dialog nad vlastní i společnou autorskou tvorbou. Často ve své tvorbě uplatňují umělý světelný zdroj, čemuž vždy předchází průzkum hledání vztahu mezi objektem, prostorem, instalací a divákem. V současnosti se věnují tvorbě instalací určených pro veřejné i soukromé prostory a výstavním projektům. Pod společným názvem penocze tvoří od roku 2011 a od té doby se jejich tvorba rozvíjí a rozrůstá. Pro výstavní prostor Whitebox v GASK připravují plán³, kde představí site – specific instalaci nových světelných objektů.

20. 11. 2016 – 19. 3. 2017 VLADIMÍR VÉLA. Od své výchozí pozice v bravurně provedené, existenciálně-barokně cítěné hyperrealistické malbě se tvorba Vladimíra Vély vyvíjela v intenzivním sledu technických postupů a formálních řešení. Pracuje ve volných cyklech, což umožňuje dlouhodobější zkoumání konkrétních problémů s možností návratu a paralelního rozvíjení. Vedle „klasického“ malířského projevu se autor postupně zabýval například asambláží, objektem a fotografií.
Po opuštění iluzorního realismu se Véla „ponořil“ do polohy abstrahovaných, expresivně cítěných výjevů, v nichž se vnější prostor alegorických vizí nahradil vnitřním prostorem vlastní citové krajiny. Znázorňovaná lidská postava se v této souvislosti jeví jako psychický znak, který se rozpouští a zabydluje obrazovou plochu jako celek. Obraz se tak stává myšlenkovou událostí, vyjadřovanou mnohoznačnými tvary a citlivým záznamem samotného malířského aktu. Představuje jak vhled „zpět“ do rodících se vjemů, tak i čerstvě konkretizovaný předpoklad pro komplexnější výklad obrazového sdělení – i pro další vývoj obrazových představ. Ve Vélově tvůrčí výpovědi se příznačně mísí temná, místy ironická záhadnost s úžasem ze zázraku tvoření.

20. 11. 2016 – 19. 3. 2017 PETR FIALA – ČESKÝ HORIZONT. Obrazy Petra Fialy představují bránu do světa pohybujícího se na pomezí věcné skutečnosti a snové záhadnosti. Výstava Petra Fialy v GASK se zaměřuje na krajinomalbu, což je téma, které nejen portrétuje vnější vzhled přírody, ale které (zejména od romantismu 19. století) skrze přírodu zviditelňuje vnitřní život člověka. Bez dramatického „mořského nekonečna“ je česká krajina intimním prostředím tradičně inspirujícím k lyrické introspekci; toto příznačně české „bloudění básnivé mysli“ najdeme též u zrodu Fialových harmonických reflexí. 

5. 6. 2016 – 26. 3. 2017 DOROTA SADOVSKÁ – LÉČBA BÍLOU. Multimediální výtvarnice a vydavatelka časopisu SADO, distribuovaného na Slovensku, v Rakousku, Čechách a Francii, studovala na VŠ výtvarných umění v Bratislavě a École Nationale des Beaux-Arts v Dijonu u Orlan, Yan Pei-Minga a Pata Brudera. Jejím hlavním námětem je lidské tělo – ať již v celku nebo části, někdy dokonce postačí připomínka v podobě antimódní kreace. Jindy jde zase o možnosti jeho transformace nebo nápodobu jiných živočišných druhů při makrodetailu, či o ornamentálnost, vzniklou množením či zrcadlovým zdvojením.

19. 2. – 23. 4. JOSEF HAMPL: ŠITÁ GRAFIKA. V cyklu Práce na papíře ze sbírek GASK bude představena tvorba předního českého grafika, který překračuje hranice tohoto média.

.
LEKTORSKÉ CENTRUM GASK

Každé úterý, středu a čtvrtek GASK DĚTEM. GASK dětem jsou tvořivé dílny pro malé umělce od 5 do 15 let. Děti se hravou formou seznamují s uměleckými díly a s výtvarnými technikami. Program jednotlivých dní je upraven pro kompaktnější věkové skupiny: úterý / předškoláci, středa / 1. – 3. třída ZŠ, čtvrtek / 4. – 9. třída ZŠ. Cena předplatného za pololetí je 800 Kč za 17 dílen (školní dny).

1. 3. | 17:00 hod. CO NOVÉHO V GASK? Komentovaná prohlídka pro pedagogy k nově otevřeným výstavám v Blackboxu a Přesazích grafiky. Vstup zdarma.

2. 3. | 17:00 hod. KAF – KAMARÁDI ANIMOVANÉHO FILMU / LIBUŠE ČIHAŘOVÁ – LEGENDA ČESKÉ ANIMACE. Další beseda z nového cyklu KAF – Kamarádi animovaného filmu. Tentokrát s Libuší Čihařovou, která je podepsána jako režisérka mnoha televizních večerníčků i filmů. Patří mezi ně např. Maxipes Fík, O makové panence, Kosí bratři, Bob a Bobek, Štaflík a Špagetka, Nils a divoké husy a mnoho dalších. Vstupné: 50 Kč

4. 3. | 13:00 hod. SLEDUJ ZDEŇKA! Poslední setkání a workshop s Janem Kulkou a Matějem Al-Alim. Ve třetím setkání dovršíme společnou tvorbu na soše, která vzniká jako pocta dílu a životu Zdeňka Pešánka. Vstup zdarma.

7. 3. | 11:00 hod. STAVY MYSLI BEZ BARIÉR. Komentovaná prohlídka stálé expozice Stavy mysli / Za obrazem pro rodiče s malými dětmi. V březnovém setkání si představíme autory vřazené do stavů mysli spontánnost a rozvážnost, tedy Andreje Bělocvětova, Antonína Kroču, Josefa Mařatku, Antonína Pelce, Zdeňka Kirchnera, Karla Malicha a Zdeňka Sýkoru. Vstupné: 30 Kč.

11. 3. | 13:00 hod. TY DĚTI SI POŘÁD HRAJÍ / DERNISÁŽ PRO RODINY. Křest knihy pro děti i rodiče Čapek & Čapek – Hravý průvodce světem Josefa a Karla, projekce filmu Stín kapradin a otevřená výtvarná dílna.

16. 3. | 18:00 hod. GASK BEZ BARIÉR / KDYŽ JDOU DĚTI SPÁT. Výtvarná dílna pro rodiče, na které budeme navazovat na komentovanou prohlídku z minulého týdne a svou tvorbou reagovat na dílo Antonína Kroči.

18. 3. | 13:00 hod. TANEC – MEZIGENERAČNÍ PROGRAM PRO RODINY. Mezigenerační program pro rodiny k dílu Rudolfa Němce. Vstupné: 60 Kč dítě, rodič zdarma.

18. 3. | 16:00 hod. STARÉ PAMĚTI KUTNOHORSKÉ. Přednáška literárního historika Miloše Sládka o díle barokního spisovatele Jana Kořínka, působícího ve zdejší koleji. Vstupné: 20 Kč.

30. 3. | 17:00 hod. CO NOVÉHO V GASK? Komentovaná prohlídka pro pedagogy k nově otevřené výstavě Josefa Hnízdila. Vstup zdarma.

30. 3. | 18:30 hodin SLEDUJ ZDEŇKA! Přednáška Jiřího Zemánka. Vstup zdarma.
.