Kutnohorský kulturní kalendář na listopad 2016

Přichází plesová sezóna v KD Lorec, poprvé si můžete letos zatančit na X. Benefičním plese. Ještě předtím se budete moci zaposlouchat do melodií stříbrného plátna na koncertu Pražského filmového orchestru či do Mozartova Requiem v chrámu svaté Barbory. Nebudou chybět akce spjaté se svátkem svatého Martina a čas vánoční odstartuje Malínský advent. Je toho ale samozřejmě mnohem víc, tak neseďte doma a vyražte za kulturou!

.

Městské Tylovo divadlo

6. 11. | 16:00 hod. HURVÍNKŮV POPLETENÝ VÍKEND. Helena Štáchová, Divadlo S+H, Praha. Příběh o jednom zamotaném víkendovém odpoledni, ze kterého jde hlava kolem nejen Hurvínkovi, Máničce, panu Spejblovi a paní Kateřině, ale i dvěma medvíďatům, která utekla z cirkusu. Hra plná písniček a groteskních situací potěší i ty nejmenší diváky. Přibližná délka představení 1 hod. 15 min. Režie: Helena Štáchová a Martin Klásek; výprava: Naďa a Dušan Sotákovi; hudba: Milan Dvořák. Vstupné: 190 Kč, děti do tří let sedící na klíně rodiče 100 Kč. Prodej vstupenek pouze v pokladně divadla a v IC na Palackého náměstí!

7. 11. | 19.00 hod. VELKÁ ZEBRA ANEB JAK ŽE SE TO JMENUJETE. Jean – Jacques Bricaire, M. Lassayque, Divadlo Palace, Praha. Christian má „nemoc“. S každou ženou vydrží jen chvíli. Byl ženatý s Gisele, ale po čase na něj padla hrůza a pocítil nepřekonatelnou potřebu utéct. Aby své svědomí alespoň částečně utišil, uzavřel ve prospěch své ženy vysokou životní pojistku a předstíral, že se na rybách utopil. Tento trik úspěšně použil v životě dvakrát a právě se ho chystá zrealizovat potřetí. Jenomže tentokrát mu osud postaví do cesty problém v podobě přítele z dětství, který ho pozná podle náhodné fotografie v novinách a navštíví ho… Hrají: Ondřej Vetchý, Kateřina Hrachovcová – Herčíková, Jaromír Dulava, Dana Černá / Kamila Špráchalová, Martina Hudečková, Zdeněk Vencl / Otmar Brancuzský. Vstupné: 300, 280, 180 Kč.

12. 11. | 19:00 hod. PRAŽSKÝ FILMOVÝ ORCHESTR. Pražský filmový orchestr, který v našem divadle debutoval loňský podzim, se letos opět vrátí s programem plným nejznámější filmové hudby. Na programu : M. Bottcher (Poklad na Stříbrném jezeře), E. Morricone (The Good, The Bad and the Ugly), S. E. Bernstein (The Magnificent Seven), E. Morricone (Once Upon A Time In The West) – sólo zpěv Barbora Řeháčková, M. Polnareff (La Folie des Grandeurs), M. Magne (Fantomas – Suite) a další slavné filmové melodie. Vstupné 450, 400 Kč.

14. 11. | 19:00 hod. HVĚZDA. Patrik Hartl, Divadelní studio DVA, Praha. Původní česká one woman show  věnovaná Evě Holubové. Komedie o fiktivní seriálové herečce se odehrává během nejdivočejšího týdne jejího života. Hvězda s humorem odkrývá zákulisí českého showbyznysu a s nadhledem líčí osobní problémy neznámé herečky, která po pětatřiceti letech u oblastního divadla nečekaně zazáří v televizním seriálu. Vstupné: 230 Kč.

19. 11. |13:00 hod. GOLEM

23. 11. | 10:00 hod. ISLÁMSKÉ ORGANIZACE, SEBEVRAŽEDNÝ TERORISMUS A KULT MUČEDNÍKA. Beseda s bývalým konzulem ČR v Iráku Mgr. Tomášem Radějem Ph.D. Ve své přednášce se podělí o své mnohaleté zkušenosti a seznámí posluchače se základními pojmy a příčinami extremismu, zaměří se na islámský radikalismus v Evropě, objasní vznik islámu a vznik kultu mučedníka v islámských zemích. Objasní také charakter současné muslimské komunity v Evropě, postoj většinové společnosti k muslimům ve vybraných zemích a ožehavá témata společného soužití. Pořad je určený pro SŠ a SOU. Vstupné: 60 Kč.

24. 11. | 19:00 hod. RACEK. A. P. Čechov, Dejvické divadlo, Praha. Klasická komedie o nenaplněných ideálech a citech, jež jsou vzájemným nedorozuměním. Hrají: Klára Melíšková, Jaroslav Plesl, Veronika Khek Kubařová, Ivan Trojan, Miroslav Krobot, David Novotný / Hynek Čermák, Lenka Krobotová, Václav Neužil, Zdeňka Žádníková / Simona Babčáková, Pavel Šimčík a další. Režie: Michal Vajdička. Vstupné: 300, 280, 180 Kč.

27. 11. | 15:00 hod. POHÁDKY DO KAPSY. Divadlo SemTamFór, Zlín. Kapesní atlas pohádek pro nejmladší divadelní fanoušky. Interaktivní hudební pohádka pro děti od tří let. Procházka do světa fantazie a výmyslů za pomoci Kašpárka, připomene nejmladším divadelním fanouškům ty nejhezčí pohádky: Perníková chaloupka, Karkulka, Princezna na hrášku, Budulínek. Vstupné: 80 Kč.

28. 11. | 10:00 hod. O PEJSKOVI A KOČIČCE. Divadlo SemTamFor, Zlín. Tři klauni povídají příběhy pejska a kočičky netradičním způsobem, který dětské publikum nadšeně přijímá. Princip divadla na divadle, zejména v pojetí klaunů, je vděčným způsobem zpracování a umožňuje dětem spoluvytvářet příběh, který se před nimi odehrává. Všechny příběhy pejska a kočičky se hrají s loutkami i bez loutek a vždy za přispění dětského diváka. Představení pro MŠ a I. st. ZŠ. Vstupné: 50 Kč, délka představení cca 50 min.

29. 11. | 19:00 hod. ZÁBAVNÝ POŘAD S MIRKEM JIŘIŠTOU. Pořad oblíbeného kutnohorského kapelníka Mirka Jiřišty a jeho přátel. V průběhu večera se představí Pardubická šestka, Pepino band, Jiří Škvára, Hana Zrůstová, Eva Náhlovská, Slávka Tyrkasová, Marie a Pavel Štorkovi a další. Vstupné: 190, 120 Kč.

.
MALÁ SCÉNA

2. 11. | 19:00 hod. JIŘÍ SCHMITZER. Koncert známého herce a písničkáře. Vstupné: 200 Kč.

20. 11. | 16:00 hod. CIRKUSÁCKÁ POHÁDKA. Divadlo Láryfáry, Praha. A je to tady! Nová pohádka Divadla Láryfáry! Opět plná humoru a písniček! Ovšem pozor, tentokrát z bláznivého cirkusového prostředí. Pojďte s námi zjistit, že vše co se na první pohled leskne a třpytí, může být ve skutečnosti úplně jinačí. Vstupné: 80 Kč.

22. 11. | 19:00 hod. MAZANÝ FILIP. Václav Marhoul, Mrsťa Prsťa JS, Kouřim. Komedie plná drsných gangsterů, krásných žen a humoru noir. Když v první polovině 20. století přivedl zástupce literární „drsné školy“ spisovatel Raymond Chandler na svět svého soukromého detektiva Phila Marlowa, určitě netušil, že stvořil doslova a do písmene nesmrtelnou postavu. Romány, v nichž osamělý detektiv řeší spletité případy boháčů žijících v Hollywoodu, se dočkaly mnoha filmových zpracování, plagiátů i parodií. Hrají: Auterská Lenka, Auterský Tomáš, Břečková Lucie, Čihák Daniel, Drahotová Tereza, Fúsek Tomáš, Milbach Tomáš, Nováková Aneta, Růžková Veronika, Spodniaková Klára, Žďárský Petr. Vstupné: 80 Kč.

27. 11. | 19:00 hod. JMÉNO. Matthieu Delaporte a Alexandre de La Patellière, Divadlo SemTamFór, Zlín. S příbuznými, partnery a přáteli je to jako s knihami: mít je doma ještě neznamená mít je přečtené. Komedie o tom, jak se jedno banální rodinné setkání ohledně jména očekávaného potomka pomalu mění v rodinné drama. Může křestní jméno ovlivnit charakter a pověst jeho nositele? Mnoho podobných otázek i nečekaných dějových zvratů ve hře, jejíž filmová podoba byla pro rok 2013 nominována na cenu Césara (Francouzská obdoba Oskara). Hrají: Petr Hoffmann, j.h.,  Aneta Bačíková , Jakub Janíček  Tomáš Smetana , Michaela Vrbová. Vstupné: 120 Kč.

Změna programu vyhrazena, www.divadlo-kutnahora.cz.

.

Koncerty, klubová scéna

1. 11. | 19:00 SVÁTEK VŠECH SVATÝCH / REQUIEM ZA DUŠIČKY. Chrám sv. Barbory. Program: W. A. Mozart – REQUIEM; F. Liszt – Preludium a fuga na téma B-A-C-H pro varhany. Účinkují: Pěvecká schola katedrály sv. Víta v Praze, Cantores Cantant – pěvecký sbor ZUŠ Kolín, Jana Koucká – soprán, Virginie Walterová – alt, Marek Hergovits – tenor, Jakub Hrubý – bas, Aleš Bárta – varhany, Petr Hlavatý – sbormistr. Pořádá ZUŠ Františka Kmocha Kolín. Vstupné: 200 Kč, předprodej vstupenek v ZUŠ Františka Kmocha Kolín.

20. 11. | 17:00 hod. LACO DECZI & CELULA NEW YORKGalerie naivního umění, Husova 143. Vstupné: 350 Kč, předprodej vstupenek v galerii.

22. 11. | 18:00 hod. OPERNÍ VEČER / G. DONIZETTI – DCERA PLUKU. Velkoplošná DVD projekce, Hotel U Kata. V roce 1986 byla na prestižní operní scéně v Sydney realizována tato Donizettiho brilantní buffo v jedinečném a vokálně unikátním provedení pod dirigentskou taktovkou osobitého Richarda Bonyngeho. Ve stěžejních partech se i nám představí fenomenální sopranistka Joan Sutherland, lyrický tenorista Anson Austin či barytonista Gregory Yurisich. Vstup zdarma, večerem provází Karel Bican.

22. 11. | 19:00 hod. SWING U PANA MIKULÁŠEDačického dům, Komenského nám. 41. Koncert skupiny Double Guitar Band. Vstup zdarma.

25. 11. | 19:00 hod. ADVENTNÍ ROCKOVÝ KONCERT / KRATOCHVÍL +  ACKERMAN + ZANGI. Kostel sv. Jana Nepomuckého. Martin Kratochvíl – piáno, Tony Ackerman – acoustic guitar, Imran Musa Zangi – percussion. Nevšední setkání skvělých hudebníků v předvánoční atmosfeře. Vstupné: 100 Kč. www.pb-production.cz

.
BLUES CAFÉ KUTNÁ HORA, Jakubská 562

10. 11. | 19:00 hod. JIŘÍ ČERNÝ – PATTI SMITH. Poslechový pořad. Americká zpěvačka Patti Smith vydala několik alb, které patří k základním hudebním pilířům tohoto století. Vstupné: 150 Kč.

17. 11. | 19:00 hod. JOHN EOIN (IRSKO). Irský písničkář, jehož hudební dráha má počátky v 80. letech, kdy vystupoval jako sólový písničkář na turné legendární kapely Clannad. Poté se přestěhoval do New Yorku, jehož folková scéna na něj silně zapůsobila. Druhou polovinu 80. let strávil v rodném Irsku, kde vznikly jeho první vlastní skladby. Nyní žije v Londýně a patří k uznávaným ostrovním písničkářům. V Blues Cafe zahraje: John Eoin – zpěv, kytara, Vojtěch Jindra – kytara, Petr Tichý – kontrabas. Vstupné: 200 Kč.

.
MUSIC CLUB ČESKÁ 1

2. 11. | 21:00 hod. THE CONTINENTAL BAND (USA). No-frills Rock´n Roll z Bostonu pod vedením Ricka Bartona, bývalého člena legendárních Dropkick Murphys. Unikátní směs rocku, čerpající vlivy od punku, country a folku až po blues. Vstupné: 150 Kč.

4. 11. | 21:00 hod. TATA BOJS. Pěšáci rokenrolu… Hanspaulská legenda, druhé čtvrtstoletí na scéně a stále na špici!!! Vstupné: 350 Kč; předprodej v IC na Palackého náměstí.

5. 11. | 21:00 hod. ZNOUZECTNOST. Trio punkových písničkářů opět v České 1. Vstupné: 150 Kč.

8. 11. | 21:00 hod. ROMAN DRAGOUN AND HIS ANGELS. Legenda českého rocku, zpěvák, pianista a skladatel. Vstupné: 150 Kč.

11. 11. | 21:00 hod. IMODIUM / UKRADENÝ OVOCE. Imodium – broumovská rocková stálice, spousty koncertů na festivalech, v klubech a bytových turné… Ukradený ovoce není nikdo jiný než 3 ze 4 členů kapely Zakázaný ovoce. Původní frontman Pišto, Láska, Franc + nový basák Tomy. Vstupné: 150 Kč.

12. 11. | 21:00 hod. ŠVIHADLO. Už víc jak třicet let vytrvalým zástupcem scény – česká reggae legenda. Vstupné: 150 Kč.

16. 11. | 21:00 hod. VZHŮRU A NÍŽ / PARADOXX / NONSENS. Vzhůru a níž – rock´n´roll-pop / Jihlava. Paradox x – punk-hard rock / Moravské Budějovice. Nonsens – alternative / Čáslav. Vstupné: 100 Kč.

18. 11. | 21:00 hod. RAMBAJS SOUND SYSTEM. Party v režii Rambajs Sound System. Vstupné: 80 Kč.

19. 11. | 21:00 hod. THE TOASTERS (USA). Newyorská 2tone legenda The Toasters se svým naprosto nevyčerpatelným koktejlem hitovek zpět na místě činu! Originální pionýři třetí vlny ska už brouzdají po klubech a festivalech od roku 1981, tedy neuvěřitelných 35 let. Vstupné: 150 Kč.

25. 11. | 21:00 hod. KRUCIPÜSK / JEGR. Krucipüsk – strejda Tomáš se svým orchestrem na Krucikreuz Tour 2016. JegR – balancující pomezí různých stylů a navazující na odkaz úspěšné kapely Eleison, možná jen v ryzejší a přímočařejší formě – trio zkušených muzikantů sází především na energii, upřímnou radost z muziky a na místy neotřelé postupy – živá vystoupení jsou toho důkazem. Vstupné: 200 Kč; předprodej v IC na Palackého náměstí.

.
PLESOVÁ SEZÓNA – KD LOREC

19. 11. | 19:30 hod. X. BENEFIČNÍ PLES ANEB CO DOKÁŽU S HANDICAPEM. K tanci a poslechu hraje B-Dance Band, bohatý program moderuje herec Pavel Nový. Předprodej vstupenek od 1. 11. v Městském Tylově divadle. Pořádá organizace Cesta životem bez bariér. Více…

26. 11. | 20:00 hod. RYBÁŘSKÁ DOLOVNÁ. K tanci a poslechu hraje Fortuna. Místenka s večeří: 220 Kč, předprodej: Bazar, Štefánikova 26, Kutná Hora (křižovatka u Podlipných). Pořádá: Český rybářský svaz SHMO Kutná Hora.

.

Různé, Městská knihovna, DDM, sport

5. 11. | 10:00 hod. BOHOSLUŽBA. Kaple na hřbitově – Hlízov. Bohoslužba za živé a zemřelé obyvatele Hlízova a Malína u příležitosti 60. výročí zahájení výstavby společného hřbitova. Program: 10:00 hod. – Mše svatá (P. Pavel Tobek); 11:00 hod. – Beseda s pamětníky; 11:00 – 14:00 hod. – Výstava historických fotografií z r. 1967. Drobné pohoštění zajištěno. Pořádá Hlízovský unikátní spolek ve spolupráci s Římskokatolickou farností Kutná Hora – Sedlec.

7. 11. | 19:00 – 20:30 hod. MÍSTO UZDRAVENÍ. Klub Křesťanského společenství Kutná Hora, Trebišovská 611 (bývalá MŠ Pleas). Vyškolený tým křesťanů se osobně modlí za Vaše uzdravení či jiné potřeby (zaručujeme diskrétnost). Služba je určena komukoli bez ohledu na vyznání či církevní příslušnost. Vstup zdarma. Možnost objednání: +420 724 254 731 nebo kafka@email.cz. Další informace…

9. 11. | 19:00 hod. KAVÁRNA S PŘEKVAPENÍM – SETKÁNÍ S JINAKOSTÍ. Alžír 1998 – 2004. Arciděkanství Kutná Hora, Jakubská 1. Přednáška cestovatele Jaroslava Slavotinka. Vstup zdarma. www.khfarnost.cz

11. 11. SLAVNOSTNÍ OTEVÍRÁNÍ SVATOMARTINSKÝCH VÍN. Vinné sklepy Kutná Hora, Jiřího z Poděbrad 288 (klášter řádu sv. Voršily). Slavnostní otevření Svatomartinských vín ročníku 2016. www.vinokutnahora.cz

11. 11. | 17:00 hod. SVATOMRTINSKÝ LAMPIONOVÝ PRŮVOD. Od kostela sv. Jakuba k chrámu sv. Barbory. Sraz u kostela sv. Jakuba (před arciděkanstvím), přivolání sv. Martina na koni. Průvod projde městem a uzavře se v chrámu sv. Barbory u obrazu sv. Martina. Lampióny s sebou. www.khfarnost.cz

12. 11. SVATOMARTINSKÉ HODY. GASK, Největší přehlídka svatomartinských vín a restaurací ve středních Čechách.

14. 11. | 16:30 hod. PAMÁTKY 2016 – CYKLUS PŘEDNÁŠEKDačického dům, Komenského nám. 41. Restaurování morového sloupu v Kutné Hoře. Aktuální problematika. Cena přednášky: 40 Kč.

15. 11. | 18:00 hod. ŠVÉDSKÁ TEORIE LÁSKY. Promítání filmu. Kostel Českobratrské církve evangelické, Jiřího z Poděbrad 308 (vstup vpravo od hlavního vchodu). Tématem filmu je boj o navazování zpřetrhaných rodinných vazeb ve světě, kde přirozenou pospolitost nahrazují uměle tvořené sociální skupiny. Vstup zdarma, každý je srdečně vítán.

26. 11. | 15:00 hod. MIKULÁŠSKÁ BESÍDKAKlub Sluníčko, Trebišovská 611.

27. 11. | od 14:00 hod. MALÍNSKÉ ADVENTNÍ ODPOLEDNE. U malínské sokolovny. Začátek ve 14:00 hod. otevřením malínského minitrhu. Na programu bude vyhodnocení tvořivé soutěže „Nejpěknější malínská hvězda“, vystoupení malínských hudebníčků, soutěže pro dospělé, protože i dospělí si mohou hrát, vystoupí také malínská mateřinka a dětský kroužek Malíňáček. Panna Marie a svatý Josef uloží Ježíška do jesliček v 16:45 hod., čím oficiální program končí.

27. 11. | 15:00 hod. ZVON PRO JAKUBA – VÝTVARNÁ SOUTĚŽ. Kostel sv. Jakuba. Slavnostní vyhlášení výsledků výtvarné soutěže pro kutnohorské školy v rámci sbírky Zvon pro Jakuba. www.khfarnost.cz

28. 11. – 1. 12. PRODEJNÍ VÁNOČNÍ VÝSTAVA VÝROBKŮ ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝCH OBČANŮ A SENIORŮ. Preghaus Vlašského dvora. Otevřeno: 28. 11. 13:00 – 16:00 hod.; 29. 11. – 1. 12. 9:00 – 16:00 hod.

29. 11. | 18:00 hod. ZÁDUŠNÍ MŠE SVATÁ ZA KARLA IV. Kostel sv. Jakuba. www.khfarnost.cz

29. 11. | 19:00 hod. AKTUÁLNÍ SITUACE V IZRAELI. GASK – refektář. Přednáší Johannes Gerloff, teolog, novinář a autor knih. Vyrostl v jihozápadním Německu a studoval teologii v Tübingen, Vancouveru a v Praze. Od roku 1994 žije se svou rodinou v Jeruzalémě. Jako  korespondent z Blízkého východu pracující pro německá a česká média poznal za posledních 20 let zblízka nejen Izrael, ale také palestinská území a procestoval země sousedící s Izraelem. Pořádá Křesťanské společenství Kutná Hora ve spolupráci s Institutem Wiliama Wilberforce. www.kskh.cz

30. 11. | 19:00 hod. KAVÁRNA S PŘEKVAPENÍM – ČÍNA, ZEMĚ DÁLNÉHO VÝCHODU. Arciděkanství Kutná Hora, Jakubská 1. Přednáška cestovatelky Aleny Losenické. Vstup zdarma. www.khfarnost.cz

.
MĚSTSKÁ KNIHOVNA

1. 11. | 17:00 hod. LISTOVÁNÍ S LUKÁŠEM HEJLÍKEM. Oblíbené scénické čtení s knihou Tomáše Poláčka „Stop“.

10. 11. | 18:00 hod. S KUTNOHORÁKY PO SVĚTĚ. Cestopisná přednáška o Estonsku, přednáší Jiří Kalát.

14. 11. | 9:30 hod.: SVATOMARTINSKÉ HRÁTKY S PAMĚTÍ

16. 11. | 16:00 hod. ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL V SENIORSKÉM VĚKU. Beseda s  Veronikou Štroblovou.

22. 11. | 18:00 hod. VEČER POEZIE V KNIHOVNĚ. Setkání milovníků veršů a krásné prózy.

24. 11. | 10:00 hod. TVOŘIVÁ DÍLNA PRO SENIORY. Výroba adventní dekorace.

26. 11. | 9:00 – 14:00 hod. DEN PRO DĚTSKOU KNIHU. Tradiční zahájení adventu mezi knížkami. Knihovna plná soutěží, vánočního tvoření, čtení, pohádek a divadélka – rodiče mohou zatím popíjet kávu, čaj nebo vánoční punč, listovat krásnými knížkami pro malé i velké nebo jen tak číst noviny a časopisy. Anebo se zapojit. Chceme prostě, aby v knihovně bylo všem hezky.

.
DŮM DĚTÍ A MLÁDEŽE

6. 11. | 9:00 hod. KERAMICKÁ NEDĚLE. Info: Zuzana Pellerová.

12. 11. | 9:00 hod. MAOVÁNÍ NA HEDVÁBÍ. Info: Zuzana Pellerová.

Říjen – listopad | KDO SI ČTE, NEZLOBÍ. Tématické výtvarné dopoledne či odpoledne pro skupiny – MŠ, ZŠ, ŠD. Dílny: podzimní bubínek, muchomůrka, beseda „Co se děje na podzim“. Objednat lze na e-mail: smrkovskyddm@kh.cz, tel: 737 845 171.

.
CENTRUM PRO ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ KUTNÁ HORA, Dolní 186

16. 11. | 14:00 hod. MARTINSKÁ KAVÁRNIČKA. Hotel Zlatá Stoupa. K poslechu i tanci hraje Standa Jelínek. Vstupné: 50 Kč. Akci sponzoruje město Kutná Hora.

TVOŘENÍ A TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI, vždy od 9:00 hodin v CZPS v Dolní ulici 186
2. 11. Trénujeme paměť.
7. 11. Vyrobíme svícínky z podzimních plodů.
9. 11. Nejdříve budeme trénovat paměť a potom si něco vyrobíme.
14. 11. Vyrobíme sněhuláky z ponožek.
16. 11. Trénujeme paměť s pomocí zábavných křížovek.
21. 11. Vyrobíme andílky z papíru pro dekoraci čehokoliv.
23. 11. Papírové krabičky naplněné překvapením

.
KLUB POD LAMPOU, Trebišovská 611

Klub otevřen v pondělí v prostorách KS Kutná Hora, Trebišovská 611 (bývalá MŠ Pleas). Od 17:00 hod. se podává káva, občerstvení, otevřena knihovna. Program začíná od 17:30 hod. Pořádá Křesťanské společenství Kutná Hora.

14. 11. CYKLUS JAK NA TO. Keramika (nejen) pro začátečníky. Glazurování výrobků z října (vede Jana Dušková). Pro ostatní ke kávě čtení z posledního čísla časopisu Tabita.

28. 11. ADVENTNÍ SETKÁNÍ. O adventu možná trochu jinak. Kazatel Církve bratrské Petr Šedý.

.
SPORT

5. 11. | ORIENTAČNÍ BĚH NA KAŇKU. Sportovní klub OK Slavia Hradec Králové bude pořadatelem závodu v orientačním běhu, který je zařazený do soutěží Východočeské oblasti a oblasti Vysočina. Závod bude mít své zázemí na kaňkovském fotbalovém hřišti, tratě povedou lesním porostem na vrchu Kaňk a v závěru v obytné zástavbě. Každý zájemce bude mít možnost vyzkoušet si orientační běh na vlastní kůži. Kromě soutěžních kategorií pro registrované orientační běžce budou totiž připraveny i dvě jednoduché přibližně dvouapůlkilometrové tratě: trať pro rodiče s dětmi (HDR) a trať pro ostatní příchozí (P). A jak na to? Stačí se v den závodu obléknout na hodinový výlet do přírody a přijít se přihlásit mezi 9:30 a 11:00 hod. na prezentaci na fotbalovém hřišti na Kaňku. Odtud vyrazíte na kilometr vzdálený start, kde obdržíte mapu s tratí. Tu když zvládnete projít, objevíte se v cíli, tedy zpět na fotbalovém hřišti. Podrobnější informace naleznete v týdnu před akcí ZDE

.

Výstavy

1. 10. – 10. 11. ZDENĚK KŘÍŽ – OHLÉDNUTÍ. Knihkupectví & galerie Kosmas, Komenského nám. 683. Obrazy – průřez tvorbou. Výstava je prodejní.

15. 10. – 15. 11. IVA HÜTTNEROVÁ – VÝSTAVA OLEJOMALEB A GRAFIKGalerie naivního umění, Husova 143.

11. 11. – 11. 12. MÁME RÁDI KUTNOU HORU. Sankturinovský dům. Výstava fotografií. Vernisáž: 10. 11. v 17:00 hod.

20. 11. – 31. 12. VÝSTAVA ČESKÉ A SLOVENSKÉ SOUČASNÉ NAIVNÍ TVORBY. Galerie naivního umění, Husova 143. Vernisáž: 20. XI. v 18:00 hod.

.
SPOLKOVÝ DŮM A KOSTEL SVATÉHO JANA NEPOMUCKÉHO

1. – 25. 11. NORBI KOVÁCS – „CESTOU“. Spolkový dům. Výstava fotografií z tvorby známého kytaristy Norbiho Kovácse. Fotograf s duší muzikanta i muzikant s okem fotografa. A jak jde focení a hudba dohromady? Skvěle, u obojího je potřeba být na správném místě a k tomu dobře naladěn. Výstava začíná vernisáží 1. 11. v 17:00 hod., úvodní slovo – Pavel Vácha, hudba – Norbi Kovács.

28. 11. 2016 – 1. 1. 2017  UŽ NÁM NASTAL BOŽÍ ČAS. Kostel sv. Jana Nepomuckého. Tradiční vánoční výstava betlémů, adventních a zvykoslovných předmětů, které vyvolávají u návštěvníků pocit nadcházejícího kouzelného svátečního času.

.
ČESKÉ MUZEUM STŘÍBRA

3. 6. – 29. 11. KUTNÁ HORA A LUCEMBURKOVÉ NA ČESKÉM TRŮNĚ. Výstava k 700. výročí narozená Karla IV. Hrádek. Výstava osvětluje nenahraditelnou roli královského horního města Kutná Hora pro samotnou podstatu moci a vlády čtyř českých lucemburských panovníků Jana, Karla, Václava a Zikmunda. Návštěvníci uvidí vzácné exponáty – například repliku římské koruny a sedlecké monstrance, faksimile Velislavovy bible a Právní knihy z doby Václava IV. a umělecké busty panovníků. Kutnohorské ZŠ mají vstup na výstavu zdarma. Doprovodný program pro školní skupiny.

8. 10. – 30. 11. MEZI MÉDII. Kateřina Strach Tichá, Martina Štochlová. Hrádek. Instalace objektů současného umění (mix materiálů a přístupů) absolventek intermediálního ateliéru profesora Knížáka.

1. 4. – 30. 11. KÁMEN, KOV, ŠPERK – SUPŠ A VOŠ TURNOV. Kamenný dům. Práce studentů Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy Turnov.
GASK – Galerie Středočeského kraje

6. 11. 2016 – 12. 3. 2017  TY DĚTI SI POŘÁD HRAJÍ. Dětská tématika v díle bratří Čapků. Výstava nabízí průřez tvorbou bratří Čapků ovlivněnou dětským světem. Představuje nejen obrazy, kresby, skici, dětské knížky v různých jazykových mutacích a Josefovy návrhy potisků textilií. Zahrnuje i dosud nevystavená díla od 10. do 40. let 20. století. Interaktivní část expozice nabízí volný prostor pro hru nejen dětem, ale i dospělým. Vernisáž: 5. 11. 2016 od 16:00 hodin.

20. 11. 2016 – 19. 3. 2017 PENOCZE. Uskupení tří žen, které spojuje otevřený dialog nad vlastní i společnou autorskou tvorbou. Často ve své tvorbě uplatňují umělý světelný zdroj, čemuž vždy předchází průzkum hledání vztahu mezi objektem, prostorem, instalací a divákem. Pod společným názvem penocze tvoří od roku 2011 a od té doby se jejich tvorba rozvíjí a rozrůstá. Pro výstavní prostor Whitebox v GASK připravují plán³, kde představí site – specific instalaci nových světelných objektů. Vernisáž: 19. 11. 2016.

20. 11. 2016 – 19. 3. 2017 VLADIMÍR VÉLA. Vernisáž: 19. 11. 2016.

20. 11. 2016 – 19. 3. 2017 PETR FIALA – ČESKÝ HORIZONT. Vernisáž: 19. 11. 2016.

25. 11. 2016 – 29. 1. 2017 RESTAUROVANÉ PRÁCE NA PAPÍŘE ZE SBÍREK GASK. Vernisáž: 24. 11. 2016.

25. 5. 2014 – 25. 5. 2017 STAVY MYSLI – ZA OBRAZEM. Stálá expozice GASK.

30. 11. 2014 – 29. 11. 2018 IHS – JEZUITSKÁ EXPOZICE. Stálá expozice o jezuitech.

18. 9. 2016 – 29. 1. 2017 ŠIMON BREJCHA – SBĚRAČ A DRTIČ

18. 9. – 23. 11. JIŘÍ ANDERLE – POD KŮŽÍ

5. 6. 2016 – 26. 3. 2017 DOROTA SADOVSKÁ – LÉČBA BÍLOU

.
LEKTORSKÉ CENTRUM, UMĚLECKÉ ODDĚLENÍ A KNIHOVNA GASK

Každé úterý, středu a čtvrtek | GASK DĚTEM. GASK dětem jsou tvořivé dílny pro malé umělce od 5 do 15 let. Děti se hravou formou seznamují s uměleckými díly a s výtvarnými technikami. Úterý – předškoláci, středa – 1. – 3. třída ZŠ, čtvrtek – 4. – 9. třída ZŠ. Cena předplatného za pololetí je 800 Kč za 17 dílen (školní dny).

12. 11. | 13:00 – 19:00 hod. WORKSHOP PRINCIPŮ POHYBLIVÉHO OBRAZU. Co mají všechny promítačky společné? Jaký je vztah techniky a umění? Vztah aparátu a jeho „obsluhy“? Co je mediální archeologie? Těžiště dílny spočívá v názorných demonstracích a vzácné možnosti bezprostředně si osahat širokou škálu jednotlivých typů promítacích aparátů. Vede k pochopení, pojmenování a ovládnutí jejich základních principů. Celý program uzavírá projekce krátkého rukodělného filmu (16 mm) vytvořeného na místě samotnými účastníky. Speciálně pro tuto příležitost se také zvláště zaměříme na tvorbu a myšlení kutnohorského rodáka Zdeňka Pešánka v oblasti světelně-kinetických jevů (barevný klavír, reflektorické hry v ploše, hra barev a forem. Vstupné: zdarma; nutná rezervace na: bartosova@gask.cz

16. 11. | 19:30 hod. SEVERSKÝ FILMOVÝ PODZIM / MUŽ JMÉNEM OVE. Dojemná tragikomedie o stárnutí nazvaná Muž jménem Ove je filmovou adaptací stejnojmenného knižního bestselleru švédského spisovatele Fredrika Backmana. Doba trvání: 116 minut. Vstupné: 50 Kč; předprodej na pokladně GASK.

23. 11. | 19:30 hod. SEVERSKÝ FILMOVÝ PODZIM / SIMONŮV VESMÍR. Ve Švédsku umějí točit neotřelé hořko-sladké komedie z každodenního života a Simonův vesmír je toho dalším důkazem. Film byl kladně přijat jak domácí kritikou, tak diváky a s nemalým úspěchem se promítal i na zahraničních festivalech. Postavu Simona ztvárnil Bill Skarsgård, syn slavného otce Stellana Skarsgårda. Režie: Hannes Holm / Předloha: Fredrik Backman (kniha) / Scénář: Hannes Holm. Doba trvání: 82 minut. Vstupné: 50 Kč, předProdej na pokladně GASK.

..