Kutnohorský kulturní kalendář na prosinec 2016

Jak už to tak bývá, v prosinci se s kulturními a společenskými akcemi roztrhnul pytel. Neuplyne snad den, aby v Kutné Hoře nebyl nějaký ten koncert, divadelní představení, trhy… Tak jenom připomenu, že vánoční strom na Palackého náměstí se rozsvítí tradičně 4. prosince a na ohňostroj se můžete těšit 1. ledna. Je toho ale samozřejmě mnohem víc, tak neseďte doma a vyražte za kulturou. Krásné svátky!

.
4. 12. | 16:00 hod. ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU A OSLAVA SVÁTKU SVATÉ BARBORY. Palackého náměstí. Hudební program, program pro děti, vánoční trh od 10:00 hod. Plakát s kompletním programem… 

9. 12. | 15:00 hod. VYPUSŤTE BALÓNKY S PŘÁNÍM K JEŽÍŠKOVI. Palackého náměstí. Společné vypouštění začne v 15:15 hod. Tato akce je součástí projektu „Český Ježíšek“ a zároveň pokus o rekord ve vypouštění balónků v České republice. Přijďte si všichni poslat Ježíškovi svá přání na balóncích a pojďte s námi překonat loňský rekord. Balónky s přáníčky od nás obdržíte zdarma těsně před akcí. Těšíme se na Vás! Pořadatel: Kutnohorsko o.p.s.

Přehled vánočních a novoročních bohoslužeb v Kutné Hoře najdete ZDE.

.

Městské Tylovo divadlo

3. 12. | 15:00 hod. MARNIVÁ CECILKA – Mikulášská pohádka s nadílkou. Ochotnický spolek Tyl, Kutná Hora. Tradiční Mikulášská pohádka s nadílkou. Hrají: Marcela Jiroušková, Petra Klailová, Radka Karešová, Veronika Štroblová, Ota Fiala, Veronika Lebedová, Jiří Pospíšil, Martin Betuštiak, Tomáš Morawski, Viktorka Ošťádalová a další. Režie: Miroslav Štrobl a Veronika Lebedová. Scénář: Radana Štočková. Vstupné: 60 Kč.

6. 12. | 19:00 hod. JAKUB SMOLÍK – Vánoční akustické tour s kvartetem WHITE STRINGS. Vánoční akustické turné populárního zpěváka se smyčcovým kvartetem White Strings. Na koncertě zazní také písně z nového CD Jakuba Smolíka Šťastné a veselé Vánoce, které obsahuje mnoho krásných písní s vánoční tématikou. Vstupné: 290 Kč

7. 12. | 17:00 hod. AKADEMIE ZŠ JANA PALACHA. Vystoupení žáků základní školy Jana Palacha v Kutné Hoře.

8. 12. | 8:30 hod. VÁNOCE S DIVADÉLKEM KŮZLE A SKUPINOU KŮZLE HUSOU. Pořad pro MŠ a I. stupeň ZŠ. Pořad prodchnutý vánoční atmosférou, ve kterém si děti mohou spolu s účinkujícími zazpívat vánoční písně a koledy a připomenout si tradiční vánoční zvyky. Spolu s Františkem a Silvií Pokornými se představí i další členové hudebního souboru Kůzle HuSou. Délka pořadu cca 65 min. Vstupné: 60 Kč.

8. 12. VÁNOČNÍ BESÍDKA DDM KUTNÁ HORA. 8:30 – 10:00 hod. a 16:30 – 18:00 hod. – vánoční prodej výrobků ve foyer Tylova divadla. 17:00 hod. – Vánoční besídka – vystoupení žáků zájmových kroužků. Vstupné: 40 Kč.

10. 12. | 17:00 hod. KOUZELNÁ ŠKOLKA – MICHAL NESVADBA. Zatím nejnovější představení Michalův salát o těle, o jídle, o zvířátkách a o kytičkách se věnuje tajemstvíM, která skrývají knížky. Legrační představení, ve kterém poprvé mluví i Michalovy lepicí pásky, je plné nových zlepšováků a vynálezů, které rozvíjí dětskou fantazii. Vstupné: 185 / 165 Kč. Vhodné pro děti od 3 let. Každé dítě musí mít svou vstupenku, děti ve věku 1 a 2 roky v doprovodu dvou platících mohou být zdarma, však bez nároku na sedačku, na klíně rodičů. Děti do 5 let včetně musí mít vždy doprovod.

14. 12. | 19:00 hod. SHIRLEY VALENTINE. Městská divadla pražská – Divadlo ABC. Bravurní komedie o hledání sebe sama je určena nejen ženám středního věku, ale všem, kdo mají rádi dobrou zábavu. One woman show Simony Stašové. Vstupné: 320 / 300 / 250 Kč.

19. 12. | 19:00 hod. SWINGOVÉ VÁNOCE S MICHALEM MALÁTNÝM. Nejhranějšími vánočními písněmi kromě koled jsou ty swingové. Ty úplně nejznámější, české i americké, má v repertoáru i Kolínský Big Band. V předvánočním čase je v kutnohorském divadle za doprovodu Big Bandu zazpívá Michal Malátný, frontman skupiny Chinaski. Přijďte si poslechnout výjimečný koncert orchestru, který exceloval při oslavách narozenin kutnohorského kapelníka Mirka Jiřišty. Hraje v něm i několik známých kutnohorských muzikantů, zpívají Eliška Tesařová, Alžběta Sosnovcová a Petr Konývka. Vstupné: 200 Kč.

20. 12. | 16:00 hod. AKADEMIE ZŠ TGM. Vystoupení žáků základní školy TGM v Kutné Hoře.

31. 12. |19:00 hod. S TVOJÍ DCEROU NE. Ochotnický spolek Tyl Kutná Hora nastudoval u příležitosti 20. výročí znovuobnovení silvestrovských představení oblíbenou komedii Antonína Procházky. Ta vypráví příběh dvou docela obyčejných manželských párů (bankovního úředníka s učitelkou a majitele neprosperující umělecké agentury s knihovnicí), snažících se předejít možné manželské krizi. Počáteční lehká zápletka postupně přeroste doslova v gejzír krkolomných situací, trapasů a slovního humoru. A to za přispění dospívající dcery, jejího kluka a ubohého bytaře, který přijde poctivě krást, zamotá se do světa intelektuálů a jen zírá, do jakých situací se zapletl. Hrají: Eva Bicanová, Petra Klailová, Václav Veselý, Martin Betuštiak, Ota Fiala, Renata Vindušková a Martin Čerych. Režie: Ota Fiala. Vstupné: 120 / 80 Kč.

.
MALÁ SCÉNA

12. 12. | 10:00 hod. VÁLKA PROFESORA KLAMMA. Divadlo Minor, Praha. Unikátní současná německá hra pojednávající o smyslu školství. V roli profesora Klamma exceluje Oldřich Navrátil. Deset let nejhranější hra v Německu, která svým kontroverzním tématem zasahuje jak studenty, tak i jejich pedagogy. Chytrý, kousavý a vyzývavý kus podněcující jak učitele, tak i žáky. Představení pro studenty SŠ. Vstupné: 80 Kč.

13. 12. | 19:00 hod. FRANTIŠEK KASL – KONCERT. Zpěvák, skladatel a textař František Kasl se představí v novém pořadu, ve kterém mapuje celou svoji dosavadní hudební kariéru. Vzpomene na své začátky a život kulisáka v pražském divadle ABC, také na dlouholetou spolupráci nejen s Jakubem Smolíkem, kterému složil mnoho známých hitů a zároveň v jeho doprovodné kapele dlouhá léta působil jako kapelník, ale třeba i na skupinu Fešáci a na mnohé další. V pořadu zazní Františkovy nejznámější písně, ale i písně dalších umělců, kteří ho nejvíce ovlivnili. V komorně laděném představení ho, na stále více posluchači oblíbený cajon (latinský perkusní nástroj), doprovází Filip Kobrle. Vstupné: 150 Kč.

15. 12. | 19:00 hod. LUBOŠ POSPÍŠIL. Sólový koncert známého kutnohorského zpěváka, který zazpívá nejen své osvědčené hity, ale také své nejnovější skladby. Vstupné: 150 Kč.

.

Koncerty, klubová scéna, plesy

1. 12. | 18:00 hod. ADVENTNÍ KONCERT. Kostel sv. Jana Nepomuckého. Účinkují: Brzdaři, Starý dříví, Renata „Richenza“ Špačková. Vstupné dobrovolné.

3. 12. | 18:00 hod. VÁNOČNÍ HVĚZDA. GASK – refektář. Recitace adventní a vánoční poezie podpořená úpravami koled a písní v podání manželů Havlových, kteří zaujímají na poli současné hudby mimořádné postavení a herečky a političky Táni Fischerové. Vstupné: 30 Kč. www.gask.cz

4. 12. | 19:00 hod. LOUTNA ČESKÁ. Dačického dům. Koncert skupiny Cuthna Antiqua. Vstup zdarma. Více…

7. 12. | 17:00 hod. ADVENTNÍ KONCERT CÍRKEVNÍHO GYMNÁZIA KUTNÁ HORA. Kostel sv. Jakuba. www.cgym-kh.cz

10. 12. | 15:00 hod. KAREL BLÁHA / VÁNOČNÍ A DIVADELNÍ VZPOMÍNÁNÍ. Kostel sv. Vavřince na Kaňku. Vystoupí Karel Bláha, zpěvák a herec, dlouholetý sólista hudebního divadla Karlín. Dobrovolné vstupné bude věnováno na další opravy kostela sv. Vavřince na Kaňku.

10. 12. | 16:00 a 19:00 hod. ADVENTNÍ KONCERTY KUTNOHORSKÉHO KOMORNÍHO ORCHESTRU. GASK – refektář. Program: G. F. Händel, A. Corelli, A. Vivaldi, H. Biber; sólistka: Vanda Šabaková – harfa. Vstupné dobrovolné. Více…

11. 12. | 15:00 hod. ADVENTNÍ KONCERT / KOLEDY A ZPĚVY VÁNOČNÍ. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Gruntě. Společný koncert skupiny Trampoty a smíšeného pěveckého sboru Freetet. Vstupné: dobrovolné (benefice pro kostel).

12. 12. | 15:00 hod. TRADIČNÍ VÁNOČNÍ KONCERT MATEŘSKÉ ŠKOLY KUTNÁ HORA – SEDLEC. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci. Program: vánoční písně a koledy za doprovodu varhan a rytmických nástrojů.

13. 12. | 18:00 hod. VÁNOČNÍ KONCERT ZUŠ KUTNÁ HORA. Kostel sv. Jana Nepomuckého. www.zuskh.cz

13. 12. | 19:00 hod. VÁNOČNÍ KONCERT USPS TYL KUTNÁ HORA. Refektář bývalého Cisterciáckého kláštera v Sedlci (areál Philip Morris). Koncert se koná pod záštitou města Kutná Hora a za finanční podpory společnosti Philip Morris ČR, a.s. Vstupné: 80 Kč; předprodej od 28. 11. v IC města Kutná Hora, případně k rezervaci a zakoupení 30 minut před zahájením koncertu. Rezervace na tel. čísle 327 515 556. www.usps.kh.cz

14. 12. | 18:00 hod. ADVENTNÍ KONCERT / KOLEDY A ZPĚVY VÁNOČNÍ. Kostel Matky Boží Na Náměti. Společný koncert skupiny Trampoty a smíšeného pěveckého sboru Freetet. Dobrovolné vstupné věnujeme do veřejné sbírky Zvon pro Jakuba.

15. 12. | 18:00 hod. OPERNÍ VEČER / ADVENTNÍ SOIRÉE TENOROVÝCH HVĚZD – Velkoplošná DVD projekce, Hotel U Kata. V adventním čase se pokusíme navodit duchovně inspirující atmosféru a alespoň zprostředkovaně spoluprožít úchvatnou atmosféru vánočního koncertu věhlasné tenorové trojice, který se uskutečnil o Vánocích roku 1999 ve Vídni. Vstup zdarma, večerem provází Karel Bican.

17. 12. | 17:00 hod. VÁNOCE S HARMONIA KUTHNA BRASS QUINTETT. Kostel sv. Jana Nepomuckého. Vystoupení nově vzniklého žesťového kvintetu s repertoárem renesanční a vánoční hudby. www.kutnahora.cz

17. 12. | 18:00 hod. ADVENTNÍ KONCERT – CANTICA. Kostel Matky Boží Na Náměti. Vstupné dobrovolné. www.cantica.cz

17. 12. | 20:00 hod. RYBIČKY 48 / 1000ERÉ DÍKY. KD Lorec. Support: Pekař. www.rybicky48.cz

18. 12. | 16:00 hod. VÁNOČNÍ KONCERT SOUBORU M. RADOMĚŘSKÉ. GASK – refektář. www.zuskh.cz

19. 12. | 18:00 hod. VÁNOČNÍ KONCERT ZUŠ KUTNÁ HORA. Kostel sv. Jana Nepomuckého. www.zuskh.cz

20. 12. | 17:00 hod. ADVENTNÍ KONCERT RICHARDA PACHMANA A DITY HOŘÍNKOVÉ. Městská knihovna Kutná Hora. www.knihovna-kh.cz

26. 12. | 15:30 hod. ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ – JAKUB JAN RYBA. Chrám sv. Barbory. Nejslavnější dílo J. J. Ryby v podání Učitelského smíšeného pěveckého sboru TYL Kutná Hora. Vstupné: 80 Kč dospělí; 40 Kč studenti, senioři; děti do 12 let a ZTP/P zdarma. Ke vstupence lze zakoupit místenku za 40 Kč. Počet místenek je omezen (100 – 120 ks), předprodej v Informačním centru města Kutná Hora, Palackého nám. 377. www.usps.kh.cz

31. 12. | 16:00 hod. MISSA PASTORALIS – F. X. BRIXI. Chrám sv. Barbory. V rámci sloužené mše svaté. Zpívá Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl. www.khfarnost.cz, www.usps.kh.cz

.
BLUES CAFÉ KUTNÁ HORA, Jakubská 562

2. 12. | 20:00 hod. JETOJEDNO. Míra Balán – Jana Kohlová – Dušan Lapáček. Hosté – Martin Matyska a Vilém Licek. Vstupné: 100 Kč

9. 12. | 19:00 hod. CHARLIE SLAVÍK. Světový hráč na foukací harmoniku. Vstupné: 200 Kč. www.charlieslavik.cz

26. 12. | 14:00 hod. TRADIČNÍ VÁNOČNÍ KONCERT MLADÝCH HUDEBNÍKŮ Z KUTNÉ HORY. Jan Karban – akordeon, Šárka Kvasničková – klávesy, Adam Svoboda – kytara. Vstup zdarma.

30. 12. | 19:30 hod. ROMAN DRAGOUN. Koncert legendy české rockové hudby. Vstupné: 200 Kč.

.
MUSIC CLUB ČESKÁ 1

2. 12. | 21:00 hod. VOXEL / POKÁČ. Mladí pop písničkáři na společné TOUR, co sedne! Vstupné: 250 Kč; předprodej (IC Palackého nám. 377) – limitovaný počet 100 míst.

3. 12. | 21:00 hod. UDG / SEBASTIAN. UDG – jedna z koncertně nejaktivnějších a nejpopulárnějších českých pop-rockových kapel. SEBASTIAN – vycházející hvězda CZ popu. Vstupné: 220 Kč předprodej (IC Palackého nám. 377), na místě 260 Kč.

9. 12. | 21:00 hod. VASILŮV RUBÁŠ. Agro jazz! Hipster punk! Východní reggae! Christian tekkno! Acid folk! Hulvát core! Fuckoustic! Vstupné: 100 Kč

10. 12. | 20:00 hod. PAVEL CALLTA / MARTIN HARICH / JAKUB DĚKAN. REDHEAD TOUR 2016 – tři mladí, úspěšní interpreti na svém společném podzimním tour! Každý s kapelou! Tříhodinová show! Vstupné: 200 Kč; předprodej v IC na Palackého náměstí.

16. 12. | 21:00 hod. MEGAPHONE / 13 PM. Crossover pop funk – svěží vítr české klubové i festivalové scény. Rozmanitý a rozpoznatelný mix funky rocku, reggae či disco s jasným rukopisem. Základem jsou energická vystoupení, která nenechají nikoho sedět u stolu, přijďte se podívat, budou vás bavit! 13 PM – rock alternativ Kutná Hora – Kaňk. Vstupné: 100 Kč.

17. 12. | 21:00 hod. ASGARD / V.A.R. / SECTESY. ASGARD – black-metal Brno. V.A.R. – liberecká thrash-metalová legenda. SECTESY – death-metal Kolín. Vstupné: 100 Kč.

23. 12. | 21:00 hod. KRÁSNÉ NOVÉ STROJE. Alternativně-rockový bigband pod taktovkou Stanislava Diviše. Vstupné: 150 Kč.

26. 12. | 21:00 hod. RAMBAJS SOUND SYSTEM. Party v režii Rambajs Sound System. Vstupné: 80 Kč.

31. 12. | 21:00 hod. SILVESTR PARTY!!! – RAMBAJS SOUND SYSTEM. Party v režii Rambajs Sound System. Vstupné: 80 Kč.

.
PLESY

16. 12. | 20:00 hod. VÁNOČNÍ TANČÍRNA. KD Lorec. Tančírna pro příznivce společenských tanců (standardních i latinskoamerických). Hraje: ST-STUDIO Hradec Králové. Vstupné: 150 Kč /os. Předprodej ve všech tanečních pořádaných TŠ Novákovi Kutná Hora. www.tsnovak.cz

.

Různé, Městská knihovna, DDM, sport

28. 11. – 1. 12. PRODEJNÍ VÁNOČNÍ VÝSTAVA VÝROBKŮ ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝCH OBČANŮ A SENIORŮ. Preghaus Vlašského dvora. Otevřeno: 28. 11. 13:00 – 16:00 hod.; 29. 11. – 1. 12. – 9:00 – 16:00 hod.

30. 11. – 2. 12. VÁNOČNÍ PRODEJNÍ VÝSTAVA V DOMOVĚ BARBORA. Domov Barbora, Pirknerovo nám. 228. Prodejní výstava výrobků klientů Domova Barbora s vánoční a novoroční tématikou. Otevřeno: 30. 11. 13:00 – 16:00 hod.; 1. 12. 8:00 – 16:00 hod.; 2. 12. 8:00 – 11:00 hod. www.domov-barbora.cz

3. 12. | 10:00 – 17:00 hod. ADVENT V GASK. Mikulášský jarmark s vánočním sortimentem, předvádění řemesel, dětské dílničky, bohaté očerstvení. Mikulášský průvod, k čertovinám důvod – velký průvod sv. Mikuláše ve 14:00 hod. od ZŠ Žižkov. Pohádky pro kluky a holčičky v podání divadla Dokola z Tábora v 10:30 a 15:00 hod. Po celý den bude program provázet hudba Harmonia Kuthna Brass Quintett z Kutné Hory. www.veselylidovyrok.cz

3. 12. | od 14:00 hod. SEDLECKÝ ADVENT. Kutná Hora – Sedlec, Zámecká ulice. První novodobé adventní trhy v Sedlci! Návštěvníci se mohou těšit na vůni cukroví, svařeného vína, koledy a stánky plné rukodělných výrobků. Pro nejmenší bude připravena Ježíškova poštovna, kde budou moci napsat své přání. Pořadatel: město Kutná Hora spolu s Osadním výborem Sedlec.

4. 12. | 9:00 hod. SLAVNOSTNÍ MŠE SVATÁ NA SVÁTEK SV. BARBORY. Chrám sv. Barbory. www.khfarnost.cz

4. 12. | od 12:00 hod. MIKULÁŠ VE VLAŠSKÉM DVOŘE. Mikuláš se svou družinou zavítá i do Vlašského dvora. Nebudou chybět koledy, čertovské pohádky, soutěže a něco na zahřátí. Po celý den budou probíhat komentované prohlídky Mincovny a Muzea pověstí, duchů a strašidel. Průvodcem nebude nikdo jiný, než samotný čert. Prohlídky jsou přizpůsobené dětem a jejich součástí bude hledání ztraceného pokladu. Vstupné: 25 Kč. Rodiče si mohou zajistit mikulášské balíčky, které budou předány dětem. Program: 12:00, 13:00 a 15:00 hod. – hrané čertovské pohádky; 13:30 hod. – vánoční vystoupení dětí ze ZUŠ Kutná Hora pod vedením paní Marcely Radoměřské. Více na: www.pruvodcikutnahora.cz a www.muzeumb.cz.

4. 12. | 16:00 hod. ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU A OSLAVA SVÁTKU SVATÉ BARBORY. Palackého náměstí. Hudební program, program pro děti, vánoční trh od 10:00 hod. Plakát s kompletním programem…

5. 12. | 13:00 hod. VÝROČNÍ SCHŮZE KLUBU DŮCHODCŮ. Hotel U Kata – kongresový sál

5. 12. | 15:00 – 16:00 hod. MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA PRO NEJMENŠÍ. Muzeum čokolády & čokoládovna Kutná Hora. www.facebook.com/chocomuseumkutnahora

5. 12. | 16:30 hod. PAMÁTKY 2016 – CYKLUS PŘEDNÁŠEK. Dačického dům. Obnova vnějšího pláště chrámu sv. Barbory. Cena přednášky: 40 Kč / os. Více na: www.dacickehodum.cz.

5. 12. | 19:00 – 20:30 hod. MÍSTO UZDRAVENÍ. Klub Křesťanského společenství Kutná Hora, Trebišovská 611 (bývalá MŠ Pleas). Vyškolený tým křesťanů se osobně modlí za Vaše uzdravení či jiné potřeby (zaručujeme diskrétnost). Služba je určena komukoli bez ohledu na vyznání či církevní příslušnost. Vstup zdarma. Možnost objednání: +420 724 254 731 nebo kafka@email.cz. Další informace na: http://mistauzdravni.cz.

9. 12. | 15:00 hod. VYPUSŤTE BALÓNKY S PŘÁNÍM K JEŽÍŠKOVI. Palackého náměstí. Společné vypouštění začne v 15:15 hod. Tato akce je součástí projektu „Český Ježíšek“ a zároveň pokus o rekord ve vypouštění balónků v České republice. Přijďte si všichni poslat Ježíškovi svá přání na balóncích a pojďte s námi překonat loňský rekord. Balónky s přáníčky od nás obdržíte zdarma těsně před akcí. Těšíme se na Vás! Pořadatel: Kutnohorsko o.p.s.

10. 12. | 10:00 – 16:00 hod. ADVENT NA HRÁDKU. ČMS – Hrádek. Koledy, tvořivé dílny pro děti, divadélko, vánoční jarmark. www.cms-kh.cz

10. a 17. 12. | 10:00 – 16:00 hod. VÁNOČNÍ JARMARK. Palackého náměstí. www.trhyales.cz

10. 12. | 20:00 hod. COUNTRY BÁL. Sokolovna, Sokolská ul., Kutná Hora. Hraje skupina Brzdaři. Vstupné: 100 Kč studenti, 150 Kč dospělí. www.skautikutnahora.cz

12. 12. | 16:30 hod. ČOKOLÁDOVÉ VÁNOČNÍ TVOŘENÍ. Muzeum čokolády & čokoládovna Kutná Hora. Dílnička pro děti. Místa nutno rezervovat, více informací, kontakty a rezervace najdete na FB.

12. 12. | 19:00 hod. O TOM BOŽÍM ČASE. Dačického dům. Povídání o lidových tradicích v adventním a vánočním čase s hudebním doprovodem Stanislava Jelínka.

14. 12. | 17:00 hod. PŮJDEM SPOLU DO BETLÉMA. Hlízov – park u bývalé školy. Odhalení betlému, stánky s upomínkovými předměty spolku Malíňačky, na zahřátí bude připraveno drobné občerstvení. Na závěr společné zpívání v rámci celostátní akce Česko zpívá koledy. Pořádá Hlízovský unikátní spolek.

14. 12. | 18:00 hod. ČESKO ZPÍVÁ KOLEDY… I V KUTNÉ HOŘE. Palackého náměstí. Zveme všechny občany Kutné Hory a okolí, aby se k nám připojili a zazpívali si společně s námi pět nejznámějších koled. Přijďte a nalaďte se na předvánoční čas. Těšíme se na setkání s Vámi! V rámci celostátní akce Česko zpívá koledy. Pořadatel akce: Kutnohorsko o.p.s.

17. 12. | 15:00 hod. VÁNOČNÍ POSEZENÍ. Klub Sluníčko, Trebišovská 611. www.klubslunicko.estranky.cz

18. 12. | 16:00 hod. VÁNOČNÍ KONCERT SOUBORU M. RADOMĚŘSKÉ. GASK – refektář. www.zuskh.cz

24. 12. | 10:00 hod. BETLÉMSKÉ SVĚTLO. Palackého náměstí. Ekumenická slavnost s Betlémským světlem, vánočním čtením a koledami. Skauti na Palackého náměstí 23. 12. v odpoledních hodinách. O vánočních svátcích v kutnohorských kostelech.

1. 1. 2017 | 17:00 hod. NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ. Místo odpálení Na Rovinách, nejlepší výhled od chrámu sv. Barbory a Jezuitské koleje.

.
MĚSTSKÁ KNIHOVNA

5. 12. | 9:30 hod. ADVENTNÍ HRÁTKY S PAMĚTÍ S TRENÉRKOU DÁŠOU STRBÍKOVOU

5. 12. | 18:00 hod. MIKULÁŠ V KNIHOVNĚ

13. 12. | 15:00 hod. VÁNOČNÍ ČTENÍ NA POBOČCE MALÍN

15. 12. | 10:00 hod. ADVENTNÍ TVOŘIVÁ DÍLNA PRO SENIORY

16. 12. | 15:00 hod. VÁNOČNÍ ČTENÍ NA POBOČCE SÍDLIŠTĚ

20. 12. | 17:00 hod. ADVENTNÍ KONCERT RICHARDA PACHMANA A DITY HOŘÍNKOVÉ

.
DŮM DĚTÍ A MLÁDEŽE

3. 12. | 9:00 – 11:00 hod. ZIMNÍ VYSTŘIHOVÁNKY. Info.: Michal Smrkovský. Zápisné: 50 Kč.

7. 12. | 17:00 – 19:00 hod. PEČENÍ PERNÍČKŮ. Info.: Michal Smrkovský. Zápisné: 150 Kč.

10. 12. | 9:30 – 11:30 hod. VÁNOČNÍ TVOŘENÍ PRO DĚTI. Info.: Jana Štolbová. Zápisné: 100 Kč.

10. 12. | 10:00 – 12:30 hod. VÁNOČNÍ KERAMIKA. Info.: Zuzana Pellerová. Zápisné: dle materiálu.

16. 12. | 14:00 – 15:30 hod. ZVONEČEK Z PEDIGU. Info.: Jitka Krištofová. Zápisné: 30 Kč.

.
CENTRUM PRO ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ KUTNÁ HORA, Dolní 186

14. 12. | 14:00 hod. VÁNOČNÍ KAVÁRNIČKA / TŘEBA PŘIJDE JEŽÍŠEK… Hotel Zlatá Stoupa. K poslechu i tanci hraje Standa Jelínek. Vstupné: 50 Kč. Akci sponzoruje město Kutná Hora.

21. 12. | 14:00 hod. SILVESTROVSKÁ KAVÁRNIČKA. Hotel Zlatá Stoupa. K poslechu i tanci hraje Standa Jelínek. Přineste si dobrou náladu a třeba i masku. Vstupné: 50 Kč. Akci sponzoruje město Kutná Hora.

TVOŘIVÁ DOPOLEDNE A TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI, vždy od 9:00 hodin v CZPS v Dolní ulici 186
5. 12. Vánoční a novoroční vizitky podle vlastního přání.
7. 12. Trénujeme paměť při veselých hrách.
12. 12. Andělé z papíru vyřezávací technikou.
14. 12. Trénujeme paměť.
19. 12. Vánoční posezení spojíme s ochutnávkou cukroví.
21. 12. Pokračujeme v ochutnávce cukroví při veselých hrách. 

.
KLUB POD LAMPOU, Trebišovská 611

12. 12. VÁNOČNÍ POSEZENÍ SE ZDOBENÍM PERNÍČKŮ. Není nutné mít vlastní perníčky. 
Klub otevřen v pondělí v prostorách KS Kutná Hora, Trebišovská 611 (bývalá MŠ Pleas). Od 17:00 hod. se podává káva, občerstvení, otevřena knihovna. Program začíná od 17:30 hod. Pořádá Křesťanské společenství Kutná Hora.

.
SPORT

11. 12. | 17:30 hod. SK SRŠNI KUTNÁ HORA – HC BULDOCI NERATOVICE. Zápas krajské soutěže mužů v ledním hokeji. Přijďte fandit Sršňům!

26. 12. ŠTĚPÁNSKÉ VYCHÁZKY – 20. ROČNÍK. Odjezd: 9:10 hod. z vlakového nádraží Kutná Hora – město, směr Želivec. Trasa 10 km: Želivec – Hodkov – Pančava – Zbraslavice (po červené tur. značce, u rozcestníku Chotěměřice po modré do Zbraslavic). Doporučujeme turistickou mapu KČT č. 43 Střední posázaví. Cíl a občerstvení: Restaurace U Červinků, Zbraslavice. Návrat: individuální – vlakem. Odjezdy: 14:00, 16:05, 18:03 hod. Více info : L. + L. Podolákovi: 1.podol@seznam.cz, tel.: 327 515 594 (večer). Každý účastník obdrží účastnický list jako vzpomínku na poslední dny roku 2016! Pořádá: Cykloturistický kroužek – TJ Turista Kutná Hora.

.

Výstavy

4. 11. – 30. 12. FRANTIŠEK MATOUŠEK. Galerie Felixe Jeneweina. Obrazy. www.gfj.kh.cz

10. 11. – 7. 12. INKA DELEVOVÁ – PODZIMNÍ SNĚNÍ. Arcus Gallery, Husova 103, Kutná Hora. www.art-tour.cz

11. 11. – 11. 12. MÁME RÁDI KUTNOU HORU. Sankturinovský dům. Výstava fotografií. www.kutnahora.cz

12. 11. – 31. 12. MARIE BROŽOVÁ – POHÁDKOVÁ PASTELKA. Knihkupectví & galerie Kosmas, Komenského nám. 683

15. – 30. 12. POBŘEŽÍ 18:45. Sankturinovský dům, výstavní sál v 1. patře. Výstava fotografií fotografického kroužku Gymnázia Jiřího Ortena Kutná Hora. Vernisáž: 15. 12. v 17:00 hod.

20. 11. – 31. 12. VÝSTAVA ČESKÉ A SLOVENSKÉ SOUČASNÉ NAIVNÍ TVORBY. Galerie naivního umění, Husova 143. www.naivegallery.cz

26. 11. – 30. 12. (24. a 25. 12. zavřeno) ZACHRÁNĚNÉ VÁNOČNÍ FORMY Z ORIONKY. Muzeum čokolády & čokoládovna Kutná Hora. Uvidíte průmyslové formy s vánočními náměty z československé továrny ORION a mnohé další. Otevřeno. 26. 11. – 23. 12. 10:00 – 17:00 hod; 26. – 30. 12. 13:00 – 17:00 hod. www.facebook.com/chocomuseumkutnahora

8. 12. 2016 – 8. 1. 2017 VÁNOČNÍ VÝSTAVA / POHÁDKOVÉ VÁNOCE NA HRÁDKU. ČMS – Hrádek. Červená Karkulka, Popelka nebo Hrnečku vař… Různě ztvárněné pohádky, od scén v životní velikosti po keramické postavičky, navodí správnou vánoční atmosféru. Rodiče si mohou připomenout dobu svého dětství a děti mohou určovat názvy pohádek, hádat jejich počet a zúčastnit se tak vánoční soutěže. Otevřeno denně kromě pondělí 10:00 – 16:00 hod. Zavřeno ve dnech: 24., 25., 26., 31. 12. 2016 a 1., 2. 1. 2017. www.cms-kh.cz
SPOLKOVÝ DŮM A KOSTEL SV. JANA NEPOMUCKÉHO

28. 11. – 22. 12. BETLÉMOVÁNÍ ANEB VÁNOČNÍ HRÁTKY V KRÁLOVSKÉM MĚSTĚ. Spolkový dům. Pořad pro předškolní děti a žáky 1. stupně ZŠ, každé pondělí, středu a čtvrtek.

28. 11. 2016 – 1. 1. 2017 UŽ NÁM NASTAL BOŽÍ ČAS – VÁNOČNÍ VÝSTAVA. Kostel sv. Jana Nepomuckého. Tradiční vánoční výstava plná kouzelných malovaných betlémů, tradičních vánočních ozdobených stromků a adventních a vánočních zvykoslovných předmětů, které vždy vyvolávají u návštěvníků ten nezapomenutelný pocit nadcházejícího svátečního času.

17. 12. | 10:00 – 17:00 hod. BOŽÍ ČAS K NÁM PŘICHÁZÍ, KOLEDY NÁM PŘIVÁŽÍ. Kostel sv. Jana Nepomuckého a Spolkový dům. Vánoční program pro rodiče s dětmi. Vánoční dílničky i možnost nákupu drobných vánočních dárků. V rámci tohoto programu se uskuteční dvě vystoupení v kostele sv. Jana Nepomuckého: 10:30 hod. – Příběh vánoční – provede návštěvníky sváteční dobou od adventu přes vánoční svátky až do Tří králů. Celý program je založen na písničkách a koledách za doprovodu živé muziky a stručného vyprávění a hraní o nejvýznamnějších dnech celého svátečního období. 14:00 hod. – Vánoce s Mikešem – vystoupení dětského folklorního souboru z Říčan za doprovodu dospělácké lidové muziky – v pořadu zazní ty nejznámější vánoční písničky a koledy.

.
GASK – Galerie Středočeského kraje

25. 5. 2014 – 25. 5. 2017 STAVY MYSLI – ZA OBRAZEM. Stálá expozice GASK

30. 11. 2014 – 29. 11. 2018 IHS – JEZUITSKÁ EXPOZICE. Stálá expozice o jezuitech

6. 11. 2016 – 12. 3. 2017 TY DĚTI SI POŘÁD HRAJÍ / DĚTSKÁ TÉMATIKA V DÍLE BRATŘÍ ČAPKŮ

20. 11. 2016 – 19. 3. 2017 PENOCZE – PLÁN 3

20. 11. 2016 – 19. 3. 2017 VLADIMÍR VÉLA

20. 11. 2016 – 19. 3. 2017 PETR FIALA – ČESKÝ HORIZONT

25. 11. 2016 – 29. 1. 2017 RESTAUROVANÉ PRÁCE NA PAPÍŘE ZE SBÍREK GASK

18. 9. 2016 – 29. 1. 2017 ŠIMON BREJCHA – SBĚRAČ A DRTIČ

5. 6. 2016 – 26. 3. 2017 DOROTA SADOVSKÁ – LÉČBA BÍLOU

.
LEKTORSKÉ CENTRUM, UMĚLECKÉ ODDĚLENÍ A KNIHOVNA GASK

3. 12. | 13:00 hod. TY DĚTI SI POŘÁD HRAJÍ / MEZIGENERAČNÍ PROGRAM. I v prosinci a v únoru se budeme během mezigeneračních setkání věnovat tvorbě bratří Čapků inspirovanou dětským světem. A proč zase? Protože stejnojmenná výstava nám dává nahlédnout do několika okruhů, které můžeme z hlediska techniky a tématu prozkoumat, že jen jeden den by nám nestačil. Místo setkání: pokladna GASK. Vstupné: 60 Kč dítě, rodič zdarma; rezervace: Karin Militká –
militka@gask.cz nebo 725 607390.

3. 12. | 16:00 hod. KUTNÁ HORA BAROKNÍ / PŘEDNÁŠKA. Další z cyklu přednášek Moderna zvaná baroko tentokrát s Blankou Altovou, která posluchače provede stopami baroka v Kutné Hoře, která byla v této epoše – dle jejích vlastních slov – velice zajímavým a rušným místem. Místo konání: refektář. Vstupné: 20 Kč.

6. 12. | 11:00 hod. STAVY MYSLI BEZ BARIÉR / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA. Další ze série prohlídek stálou expozicí Stavy mysli / Za obrazem pro rodiče s malými dětmi v rámci projektu GASK bez bariér. Ve druhém setkání se vydáme do stavů mysli Touha a pokoj za díly Václava Boštíka, Josefa Čapka, Jana Preislera, Václava Kimla nebo Jaroslava Vožniaka. Není třeba se bát, že se dítko zrovna probudí nebo bude rušit. S tím se počítá. Místo setkání: pokladna GASK. Vstupné: 30 Kč dospělí, děti zdarma.

.